Už čtvrtý ročník kampaně Respektuj 18 říká NE podávání alkoholu mladistvým

I přes snižující se počet dětí, které deklarují, že se již jednou či opakovaně opily nebo konzumují alkohol minimálně jednou týdně*, je potřeba si se začátkem prázdnin připomenout problematiku konzumace alkoholu nezletilými. Plzeňský Prazdroj společně s Magistrátem města Plzně proto v kampani s názvem „Respektuj 18“ apelují na dospělou veřejnost, aby se k nim připojila a dala stop toleranci pití alkoholu mladistvými.

Kampaň Plzeňského Prazdroje a partnerů projektu, Magistrátu města Plzně a Centra protidrogové prevence a terapie, se zaměřuje především na rodiče dětí, hostinské a maloobchodní prodejce. Nabádá je, aby problém nepřehlíželi, a nabízí informace a pomoc v nejrůznějších situacích. „Snažíme se změnit tolerantní postoj veřejnosti ke konzumaci alkoholu nezletilými a podpořit omezení jeho podávání dětem,“ doplňuje Drahomíra Mandíková, ředitelka firemních vztahů a komunikace a členka představenstva Plzeňského Prazdroje.

I letos se na konci školního roku koná „Den Respektuj 18“, stěžejní událost celé kampaně. Na náměstí Republiky v centru Plzně se 29. června objeví informační stánek projektu a hostesky vyrazí do ulic města, aby vyzvaly veřejnost k podpoře hlavní myšlenky projektu. Každý pak může prostřednictvím interaktivního tlačítka nebo připnutím červené placky s osmnáctkou vyjádřit svůj nesouhlas s podáváním a prodejem alkoholu dětem. Infostánky se objevily také na Dni integrovaného záchranného systému 15. června a nebudou chybět ani v  Olympijském parku Plzeň 5. – 7. srpna.

V polovině června spustil Plzeňský Prazdroj nový informační web www.respektuj18.cz, který se věnuje tématu pití alkoholu mladistvými. Rodiče rizikové skupiny dětí a také prodejci alkoholu na něm naleznou ucelený soubor informací o kampani, popis modelových situací a jejich řešení, kontakty na centra pomoci a možnosti, jak se do projektu mohou zapojit.

Kampaň podpořily také známé a respektované osobnosti a vyjádřily své „Ne pití alkoholu nezletilými“. „Alkohol do 18 let musí zůstat u ledu. Bez výjimek,“ říká hokejista a manažer Martin Straka. Dalšími tvářemi kampaně se stali hokejista a kouč David Moravec a herečka Tereza Bebarová.

Průzkum** veřejného mínění ukázal, že kampaň Respektuj 18 si zapamatovalo 55 % Plzeňanů. Tři čtvrtiny dotázaných dále souhlasily, že je projekt přínosný pro společnost. Ochota veřejnosti zasáhnout v případě, že jsou svědky podávání alkoholu nezletilým, pozvolna roste. V meziročním srovnání se ukázalo, že by tuto situaci řešilo o 2 % dotázaných více. Z původních 7 % vzrostl zájem veřejnosti na 9 %.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *