Už 10 let v (staro)novém. Plzeňská Měšťanská beseda slaví kulaté výročí od rozsáhlé rekonstrukce
Před 10 lety, v pátek 28. ledna 2005, byla po dlouholeté rekonstrukci slavnostně otevřena Měšťanská beseda v Plzni. Překrásná převážně novorenesanční budova se secesní uměleckou výzdobou od té doby nepřetržitě slouží plzeňské kultuře a Plzeňanům.
Dnes uplynulo přesně 10 let ode dne, kdy byla po rozsáhlé rekonstrukci v letech 2001 až 2004 slavnostně otevřena Měšťanská beseda. Od té chvíle se třípodlažní převážně novorenesanční budova opět stala středobodem plzeňské kultury a během 10 let se v jejích sálech se secesní výzdobou uskutečnilo více než 5000 kulturních a společenských akcí, tisíce středoškoláků si tu užily maturitní ples a stovky vysokoškoláků tu složily svůj slib během promocí. Měšťanská beseda tak slouží svým Plzeňanům přesně v duchu zlatého nápisu nad jevištěm ve Velkém sále – Plzeň sobě.
„Měšťanská beseda hraje v Plzni nepochybně zásadní roli a zcela po zásluze je už více než sto let srdcem plzeňské kultury. Historický kontext i podmínky vzniku této budovy nás činí odpovědnými vůči odkazu zakladatelů Měšťanské besedy, ale i vůči všem Plzeňanům a jsme si toho plně vědomi,“ popisuje přínos této budovy Ivan Jáchim, ředitel Dominik centra, které Měšťanskou besedu v současné době již šestým rokem úspěšně provozuje.
U příležitosti tohoto kulatého výročí se Plzeňané mohou těšit i na prohlídky, které je zavedou na běžně nepřístupná místa. „S ohledem na nabitý kulturní program a velký počet dalších akcí musíme tyto speciální prohlídky uspořádat až po sezóně. Naplánované je máme na letní měsíce a všechny zájemce budeme včas informovat na našich webových stránkách, facebooku i v našich novinách Za oponou,“ upřesňuje zástupce Měšťanské besedy Ivana Hušáková.
Rekonstrukce budovy Měšťanské besedy probíhala ve dvou fázích – první se uskutečnila již v roce 1994 a obnoveno bylo průčelí včetně rekonstrukce malířských prací; cílem druhé v letech 2001 až 2004 bylo navrácení honosnosti této významné památce a odstranění devastujících zásahů pocházejících hlavně z druhé poloviny 20. století, kdy například původní výzdobu nahradil umakart a latexové nátěry. Právě během druhé rekonstrukční vlny byla do nejmenších podrobností také rekonstruována výtvarná díla a uměleckořemeslné prvky, často podle dobových fotografií.
Rozhodnutí postavit dnešní budovu Měšťanské besedy padlo na konci 19. století. V roce 1898 vzešel ze 24 návrhů ten vítězný od Aloise Čenského, který v Plzni také učil. Stavba začala v roce 1900 a už o rok později byla budova otevřena veřejnosti. Takřka okamžitě se stala centrem kultury a toto výsadní postavení si drží dodnes.
Během 10 let Měšťanská beseda celkem hostila přes 5000 kulturních a společenských akcí, z toho:
– 220 divadelních představení
– 650 koncertů
– 3200 filmových projekcí
– 980 akcí pro děti
Zajímavosti o Měšťanské besedě:
– Měšťanská beseda není původní název budovy; jmenoval se tak spolek měšťanů, který vznikl v Plzni v roce 1862
– Měšťanská beseda hrála významnou roli i během událostí spojených s vyhlašováním
samostatnosti v roce 1918 – už od září 1918 zde hrálo loutkové Feriální divadlo scénku Jak
Kašpárek pochovával Rakousko. Po prohlášení samostatnosti se zde konaly porady plzeňského Národního výboru.
– Měšťanská beseda je od 10. listopadu 1994 kulturní památkou
– Měšťanská beseda je držitelem prestižního ocenění Stavba roku 2005