Týdenní stacionář Domovina získá nového psího lékaře

Obecně prospěšná společnost Pomocné tlapky, která se zabývá výcvikem asistenčních, vodících a canisterapeutických psů, předá ve středu 17. prosince 2014 v 10 hodin v pořadí třetího canisterapeutického psa. Získá jej týdenní stacionář Domovinka, jediné takové zařízení v Plzeňském kraji finančně podporované i Magistrátem města Plzně. Fenka Hessy bude „léčit“ klienty stacionáře. Se svou novou průvodkyní bude každý den docházet do stacionáře. Jejím úkolem bude nejen rozveselit tváře seniorů, ale v rámci canisterapie při polohování a masírování prohřát jejich bolavé klouby. Bude s nimi hrát motivační hry, aby si procvičovali jemnou i hrubou motoriku, při rehabilitaci doprovázet u chodítka, aby procvičování bolavé chůze bylo zábavnější. I na výlety a procházky mimo stacionář budou senioři chodit ve společnosti čtyřnohé kamarádky.

„Hessy bude dělat jen úkony, které jsou pro ni přirozené a radostné. Bude mít možnost
být s lidmi 24 hodin, bude v teple, často v posteli. Bude všude vítaná s otevřenou náručí a
bude rozdávat radost,“ zdůrazňuje Hana Pirnerová, ředitelka společnosti Pomocné tlapky a
doplňuje: „Kromě práce, která je velice přínosná pro seniory, bude žít psím životem tak, aby mohla dostatečně dobít své  ́baterky ́. Pes canisterapeut může pracovat jen určitý počet hodin. Aby byla zajištěna veškerá dobrá péče a jeho pohoda, musí mít jediného pána, který je za něho zodpovědný a dohlíží na kondici, zdravotní stav nebo krmivo.“

V Domovince bude zodpovědnou osobou za Hessy ředitelka Bohumila Hajšmanová. „Paní
Hajšmanová bude dohlížet na to, že pokud Hessy nebude dobře nebo bude nemocná, dostane  ́psí marodenku ́, a samozřejmostí je relaxace i dovolená,“ dodává Hana Pirnerová.

„Naši senioři již při prvních návštěvách přivítali Hessynku s otevřenou náručí, a to do slova
a do písmene. Už tři roky mají mezi sebou maličkou slečnu Amy plemene Coton de Tuléar,
která zvládá jen malou část toho, co umí Hessy. U Hessy je znát profesionální vedení a
výcvik,“ říká ředitelka Domovinky Bohumila Hajšmanová, podle níž Hessy dokáže dokonce
sama vyhledat seniora, který její pomoc potřebuje, ať se jedná o podání spadlého předmětu, jako je hůlka, lžíce, mobil, nebo pomoc se svlékáním či masírováním bolavých kloubů. Ráda ulehne vedle klienta na lůžko, kde ho ochotně zahřívá. „Už během doby, co u nás Hessy trénovala, jsem zaznamenala zlepšení stavu u několika našich klientů. Proto Pomocným tlapkám moc děkuji, že existují a že nám takovou pomocnici s důvěrou předávají,“ konstatuje Hajšmanová.

S ohledem na to, že stát přípravu asistenčních a canisterapeutických psů nehradí, mohl
být tento projekt uskutečněn díky sponzorům. Příprava fenky Hessy byla hrazena Nadací
Kooperativa, z výtěžku II. benefičního koncertu skupiny Čechomor a z veřejné sbírky. (tz)

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *