TOP 09 radí plzeňské radnici: Nechte letos dividendy teplárně, ať se v budoucnu nemusí zdražovat!

Za ekonomický nesmysl považují opoziční zastupitelé z TOP 09 vybrat z Plzeňské teplárenské letos 130 miliónovou dividendu. Vedení radnice to přesto udělat chce. Podle TOP 09 by měly peníze zůstat v Plzeňské teplárenské a vytvořit rezervu na nutné investice a řešení případných problémů, kterých je nyní kolem podniku požehnaně.

“Ať už jde o záležitosti se spalovnou, zastavenou podporou obnovitelných zdrojů nebo krátkou topnou sezónou, radnice by neměla z teplárny vytáhnout peníze, ale jako řádný hospodář vytvořit rezervy,” říká zastupitel TOP z klubu 09 Ondřej Ženíšek, který je členem dozorčí rady Plzeňské teplárenské.

Ekonomický náměstek primátora za ČSSD však na tom stále trvá. Argumentuje tím, že v loňském roce nepociťovala Plzeňská teplárenská ty problémy, které ji čekají letos. To je ale naprostá ekonomická bláhovost. Vedení města tak riskuje, že v případě sebemenších otřesů na již tak oslabeném energetickém trhu bude muset sáhnout do kapes 40 tisíc plzeňských domácností tím, že zdraží teplo, nebo bude muset prodat celý podnik či jeho část. Již vloni na podzim primátor Plzně avizoval, že se v budoucnosti nejspíš bude muset uvažovat o prodeji této firmy.

Společnost Plzeňská teplárenská hospodařila v roce 2015 s odhadovaným ziskem kolem 260 mil. korun před zdaněním. Tento výsledek je ale dlouhodobě nejslabší, což však koresponduje se situací v energetickém sektoru.

“Dividenda se v městském rozpočtu rozplyne jako “sůl na chodníku”, pomůže jen na chvilku, ale teplárna se pak může ocitnout po krk v břečce,” uzavírá Michal Vozobule, předseda klubu zastupitelů TOP 09.   (tz)

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *