Tisíce lidí dnes v Plzni sledovaly Ride of Freedom
Plzní dnes projeli veteráni druhé světové války při takzvané Ride of Freedom neboli Cestě svobody. Kolonu 20 vozů tvořily hlavně varianty vozidel Dodge vezoucí belgické a americké hrdiny i jejich příbuzné, nechyběl ani vnuk generála Pattona či vnuk plukovníka Nobleho. Výjezd z náměstí Republiky sledovalo kolem pěti tisíc lidí, dalších zhruba tisíc jich čekalo na Bolevecké návsi, stovka lidí přišla do areálu v Lobzích a několik stovek lidí také obstoupilo Klatovskou třídu, po které se kolona vracela na náměstí Republiky. Tam si příjezd Ride of Freedom spojený s velkým přivítáním veteránů nenechaly ujít odhadem další asi dva tisíce Plzeňanů a návštěvníků města.
Ride of Freedom tvořilo dvacet kusů vozidel vojenské techniky plus dva obrněné transportéry Greyhound, které na akci zapůjčil klub 16. obrněné divize. Součástí byla i obrněná pásová vozidla, klasický džíp Willys a hlavně pak varianty vozidel Dodge, tedy historická vojenská vozidla z druhé světové války. Každý ze 13 veteránů měl pro sebe jménem označené vozidlo i s řidičem. Například třiadevadesátiletého Earla Ingrama vezl Bohumil Cajthaml, který s tímto americkým veteránem jezdí o plzeňských Slavnostech svobody již 15 let.
Už při výjezdu z náměstí kolem 15:45 hodin lidé zcela zaplnili přední část centrální plochy, stejně tak obestoupili výjezdovou silnici směrem do Rooseveltovy ulice, velká část z nich v rukou držela belgické a americké vlaječky, koloně Ride of Freedom mávali a tleskali.
První zastávkou kolony džípů a historických vozidel byla Bolevecká náves, kde se lidé s veterány setkali na statku U Matoušů. Vřelá objetí a shledání po letech, ale i žádosti o podpisy, podání rukou, fotografování, taková byla atmosféra v selském dvoře, když očekávaní hrdinové přijeli. Dvůr U Matoušů se už v pátek vrátil v čase do doby před 71 lety, Klub vojenské historie Tommy & Yankee zde připravil projekt PLZEŇ 1945. Díky němu poznávají Plzeňané život vojáků americké 2. pěší divize a soužití s civilním obyvatelstvem. Kromě prezentace dobového vojenského života vznikly v objektu vojenský štáb, polní obvaziště nebo stanoviště vojenské policie, military program doplňují kulturní a jiné akce.
Z Bolevecké návsi zamířila Ride of Freedom do areálu armádního střeleckého stadionu v Lobzích. Tam veteráni a přítomní uctili památku Plzeňanů, kteří byli zavražděni za pomoc parašutistům v roce 1942. Příběh památného místa je popsán v rámci projektu Skryté město. Veteráni Richard Piper a Earl Ingram na místě poděkovali za velmi důležitý moment, uvedli, že jsou velice dojati a moc si váží toho, že mají příležitost poklonit se památce padlých Plzeňanů.
Na náměstí Republiky, kde na veterány čekaly zhruba dva tisíce lidí, kolona dojela zpět krátce před 18:30 hodin. Cestou jí zdravily stovky lidí, které obstoupily Klatovskou třídu až k Prešovské ulici.