Tipy pro nákup ojetých nákladních vozidel – co vše zvážit, než se odhodláte ke koupi?

Ojetiny tvoří nemalou část automobilového i nákladního trhu. Bazar nákladních vozidel, v němž tvoří takové ojetiny hlavní těžiště nabídky, nemívá obvykle o zákazníky nouzi. Jste-li jedním takovým zákazníkem i vy, poradíme vám, co mít na paměti, aby se vaše koupě zdařila.

Ujasněte si, jaký typ vozu potřebujete

Budete vůz využívat k dálkové nákladní dopravě? Nebo ke kratším zásobovacím cestám po městě či blízkém okolí? V jakém terénu se budete pohybovat? Jaký typ nákladu budete převážet? Jakému typu převodovky dáváte přednost? Zužte svůj výběr ještě před tím, než se na první nabídky vůbec podíváte.

V první řadě zjistěte, proč současný majitel vůz prodává

Rozhodně by vám mělo být podezřelé, jestliže se někdo hodlá vozu zbavit ve velkém spěchu. Vždy se zajímejte o konkrétní důvody, proč se majitel odhodlal k prodeji, abyste nesplakali nad výdělkem a nekoupili vůz plný technických závad.

Vyžádejte si servisní historii

Pokud uznáte, že se samotnými důvody prodeje není nic v nepořádku, je čas zaměřit se na samotný technický stav vozu. V první řadě si od majitele vyžádejte servisní knížku. Byly s vozem v minulosti nějaké problémy? Měnily či neměnily se nějaké z jeho součástí?

Buďte ale i v tomto bodě obezřetní. Nebylo by to poprvé, co by se předchozí majitel snažil servisní knížku zfalšovat.

Zajímejte se také, jak často se u vozu měnil olej. Pokud nebyla výměna prováděna dostatečně často, mohlo by to znamenat potenciální problém pro motor vozu. Zbystřete, pokud majitel výměnu oleje neevidoval či pokud okolo tohoto problému všelijak přešlapuje.

Na hladinu i kvalitu oleje ve voze se ještě raději podívejte osobně. Obojí může být indikátorem jeho celkového stavu.

Měl vůz v minulosti nějaké nehody?

O jaké nehody šlo? Co bylo jejich příčinou? Jak moc byl přitom poškozen? Měnily se v důsledku nehody nějaké jeho součástky? I v tomto směru neváhejte prodávajícího zahrnout otázkami.

Jaký typ motoru vůz využívá?

I když je motor momentálně v perfektní kondici, zjistěte více o typu těchto motorů jako takových. Některé se nevyznačují dlouhou životností a po určité době či najetých kilometrech se u nich mohou začít vyskytovat problémy. I když vše může nyní vypadat v pořádku, je možné, že motor se začíná blížit konci své životnosti.

Podívejte se zda, případně nakolik vůz rezne

Rez je jedním z nejlepších indikátorů toho, že se s vozem nezacházelo, jak by si zasloužil, a také signálem jeho zkracující se životnosti. Zkontrolujte prahy, vnitřní část kapoty, a především podvozek, který je logicky působení koroze vystaven nejčastěji. Jestli někde uvidíte vystouplá místa a bublinky na laku, může to mimo jiné znamenat, že pod nimi pracuje rez.

O korozi pojednává ve větším detailu například tento článek.

Kolik má vůz najeto?

Znát u ojetého vozu počty kilometrů je samozřejmě absolutní základ. Dejte si tuto informaci především do kontextu toho, jaký typ motoru ve vozu je, abyste měli přibližný odhad toho, kdy bude potřeba některé z jeho částí, nebo třeba celý motor vyměnit.

Nezapomeňte ani na pneumatiky

Při všem soustředění se na technikálie nezapomeňte ani na stav pneumatik, které je občas lehké opomenout. Jak moc jsou oježděné na první pohled? A kolik kilometrů mají za sebou? Nepodceňujte ani tento bod.

Budete si schopni obstarat náhradní díly i případné opravy?

Ještě než si s prodávajícím plácnete, ujistěte se, že budete schopni se o váš vůz vůbec schopni starat. Jsou někde ve vaší blízkosti dodavatelé náhradních dílů pro tento vůz? Jaký je váš plán, pokud se něco rozbije či porouchá? Jak budete financovat případné výměny součástek? Pamatujete také na pojištění? Náklady nejsou pouze koupě samotná, ale i spousta servisních úkonů po ní. U ojetin to platí dvojnásob – berte to v potaz.

Co byste poradili těm, kteří chtějí koupit ojetý nákladní vůz vy? Napište své tipy do komentářů.

I

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *