Temnota vás nenechá vydechnout ani na vteřinu. Vychází nový román Kristýny Freiové

Romány Kristýny Freiové patří k výtečným českým historickým fikcím. Oslovena historií rozpoutává ve svých příbězích nové pohledy na svět. Nenechá nás vydechnout ani na vteřinu a události posouvá novými směry. Při jejím čtení člověk brzy pozná, že fikce nemusí být fikcí a pravda pravdou. Je totiž důležité se na vše dívat jinak, nově, s nadhledem, teprve pak člověk pozná, kudy kráčet dál a jen slepě nezahnízdit…

Mladá spisovatelka Kristýna Freiová vystudovala kulturologii na Univerzitě Karlově a následně Literární akademii Josefa Škvoreckého. Vždy se zajímala o mystické příběhy z historie lidstva a staly se hlavním mottem jejích románů. Čtvrtým románem Temnota uzavřela svou sérii příběhů, v nichž čtenářům představila svět trochu z jiného pohledu. V Galilejci Jošua, nejmladší syn tesaře Josefa, chce změnit svět. Aby však jeho činy pochopili ostatní lidé, musel s přáteli svou cestu upravit, zjednodušit, obalit do tehdejších zkušeností. Proto se z některých reků stali zlosyni, ženy se postavily na konec řady, jak si svět přál. Ale ženy nebyly na posledním místě dříve, ani dnes, jak dokládá vypravěčka velkolepého příběhu, Dina, žena Jošuova. Na silný příběh navázaly romány Nesmrtelný hrabě z třicetileté války, jež odhaluje, jak hrabě de Saint Germain stal nesmrtelným pod vedením svého mentora, posledního učedníka Ježíše Nazaretského, a Lucifer a Markétka, v němž potkáme Lucifera, nového přítele již zmíněného hraběte. Možná tehdy se v Praze odehrály události, které přivedly na svět postavu záhadného Fausta v Goethově románu, kdo ví.

Nyní přichází Temnota – je v knize poslední, přitom by měla být první. Ona krouží kolem nás. Nikdo ji nevnímá a každý o ní ví. Umí každého okouzlit, umí laskavě pohladit, vyzdvihnout člověka na piedestal, ale v okamžiku, kdy splní její zadání, odhodí ho stranou, možná i zahubí. Je to žena, myšlenka, osud? Kdo ví. Vzala všem bohům jejich moc a lidem bere naději. Chce sedět na trůně nejvyšším, touží být milována, zbožňována, přitom přináší zmar a zkázu. Nechce to, ale nic jiného neumí. Je třeba se jí postavit. Nelze se vzdát bez boje, což dobře ví hlavní hrdina románu Usir. Se svými přáteli hledá cestu a kráčí dál, aby Temnota nepohltila úplně celé Universum.

„Psala jsem už v základní škole. Začínala jsem povídkami a básničkami. Psaní mě uchvátilo a já prostě věděla, že musím být spisovatelkou. Literatura by nás měla posouvat kupředu, měla by nám dopomáhat k překročení naší reality. Co když se za jejími hranicemi skrývá něco mnohem většího, o čem v hloubi duše všichni sníme? Proč se neotevřít netušeným možnostem? Proč se nepokusit číst fikci, která by mohla stejně tak být skutečností? Jsem autor, který věří, že jeho příběhy jsou pravdivé. Vím, že v každém z nás se skrývá hrdina s nadpřirozenými schopnostmi, jen si je musíme vzít, znovu je objevit. Realita je jen zdánlivá a nikoliv neměnná. S tím vědomím jsem napsala všechny své romány.“

Romány Galilejec (2017 a 2021), Nesmrtelný hrabě (2019), Lucifer, Markétka (2020) a Temnota (červen 2020) zakoupíte prostřednictvím autorského webu www.kristynafreiova.cz, nebo prostřednictvím e-mailu freiova@centrum.cz.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *