Techmania připravila pozorování velkého nebeského divadla

V pátek  20. března dopoledne bude na obloze k vidění výjimečný úkaz: částečné zatmění Slunce. V České republice půjde o největší zatmění viditelné mezi lety 2011 a 2026 a do června 2021 o poslední zatmění Slunce, které z našeho území vůbec spatříme.  Techmania Science Center v Plzni při této příležitosti připravilo speciální program pro školy i veřejnost.

Nebeské divadlo začne v 9:34 h a skončí sedm minut před dvanáctou. Při maximální fázi bude Měsíc v 10:43 h zakrývat přibližně 75 procent slunečního disku.  Návštěvníci budou moci vše sledovat prostřednictvím astronomických dalekohledů nebo díky speciálním brýlím, které je možno už teď v Techmanii zakoupit. Jejich cena je 50 Kč.

„Pro školy jsme připravili program, který kromě pozorování samotného zatmění zahrnuje i
projekci filmu Země, Měsíc a Slunce 2D a práci s pracovními listy. A k tomu jsme do planetária přichystali speciální představení, v němž dětem názorně vysvětlíme, jak k zatmění dochází,“ vysvětluje garant programu Jakub Toman.

Pozorování dalekohledy je přednostně určeno školám, které si již v předstihu rezervovaly
konkrétní časy. Návštěvníci z řad veřejnosti dostanou příležitost, pokud budou volné kapacity.  Pozorování proběhne pouze za příznivého počasí. V případě zatažené oblohy bude připraven náhradní program.

Markéta Čekanová

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *