Techmania dostane padesát milionů na další rozšíření expozic

Plzeňské Techmania Science Center získalo další podporu z operačního programu Výzkum a vývoj pro inovace. Uspělo s projektem nazvaným Rozvoj infrastruktury TSC a její propagace, na jehož realizaci obdrží 50 milionů korun. Projekt začal 1. června a bude ukončen letos 31. prosince.

„Dotace je financována z 85 procent, tedy 42,5 milionu, z rozpočtu Evropské unie, zbývajících sedm a půl milionu jde ze státního rozpočtu. Způsobilé výdaje projektu si nejprve příjemce, tedy Techmania, hradí z vlastních zdrojů. Teprve po ukončení projektu budou proplaceny z dotace,“ vysvětluje ředitel Techmania Science Center Vlastimil Volák.

Peníze jsou určeny na rozšíření a upgrade expozic tak, aby Techmania mohla stále držet krok s dobou, zvyšovat svoji atraktivitu, čím dál lépe se zapojovat do vzdělávání a propagace vědy a techniky.

„Konkrétně pořídíme tři nové putovní expozice s tematikou geografie, chemie a geologie, plánujeme rozšířit a modernizovat nabídku laboratoří a dílen, rozšířit možnosti show prostoru, obohatit nabídku dalekohledů pro denní pozorování oblohy nebo nakoupit nové vzdělávací filmy do 3D Planetária. Pro komunikaci vědy v oblasti astronomie a přírodních věd chceme získat know-how od American Museum of Natural History a Hayden Planetarium,“ konkretizuje Vlastimil Volák některé z plánů. Více peněz půjde také do propagace Techmanie.

Techmania Science Center oslaví 4. listopadu sedmé narozeniny. Zároveň druhé narozeniny slaví jeho 3D Planetárium. Celý areál vznikl rekonstrukcí dvou nevyužívaných starých hal společnosti Škoda, a to díky financování z výzvy 1.3. operačního programu VaVpI.

Markéta Čekanová

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *