Taneční Kytice na Malé scéně zaujme děti i dospělé. Premiéra je v sobotu v 17 hodin

První premiérou Divadla J. K. Tyla v této sezóně bude taneční zpracování nejznámějšího díla Karla Jaromíra Erbena Kytice. Balet na hudbu Antonína Dvořáka v režijním pojetí uznávané divadelní režisérky Ireny Žantovské a s choreografií Richarda Ševčíka se poprvé představí 7. září 2019 od 17.00 na Malé scéně DJKT.

Inscenační tým v čele s režisérkou Irenou Žantovskou, která v DJKT v minulosti režírovala například Mámení mysli nebo Zabijáka Joea, připravuje inscenaci, jež by měla zaujmout děti i dospělé. Z důvodu snazšího pochopení děje využije režisérka v baletu i mluvené slovo. „Specifikou našeho představení je to, že jsme na jeviště vedle tanečníků přivedli i činoherní postavu samotného básníka a hudební sekvence proložili nahrávkou přednesu vybraných veršů v podání činoherců DJKT,“ přibližuje inscenaci režisérka. „Bude to takové divadlo na divadle,“ doplňuje k tématu choreograf Richard Ševčík, „postava Erbena, kterou ztvární člen činohry DJKT Jaroslav Matějka v alternaci s hostujícím Jiřím Srncem, bude spojovacím článkem, který částečně zasahuje do děje, například něco pozmění, upraví či zápletku posune dál.“ Výtvarnou stránku inscenace má na starosti Aleš Valášek, který se v DJKT podílel již na dvaceti inscenacích, mimo jiné na pohádkách Malá mořská víla a Plzeňský pověsti.

V tanečním světě patří inscenování Kytice či jejich částí spíše mezi výjimky, třebaže ji v minulé sezóně uvedl Pražský komorní balet. Doposud se diváci v Plzni mohli setkat pouze s uvedením balady Svatební košile na hudbu Jana Nováka v choreografii Jiřího Němečka v rámci komponovaného večera v roce 1955. Nyní se diváci mohou těšit hned na čtyři balady z Erbenovy Kytice: Vodník, Polednice, Zlatý kolovrat a Svatební košile, které režisérka Irena Žantovská společně s choreografem Richardem Ševčíkem převedou do taneční podoby na hudbu ze stejnojmenných Dvořákových symfonických básní a z rozsáhlé kantáty Svatební košile. „Náš soubor se snaží pravidelně přinášet inscenace, které se v Plzni objevují poprvé,“ vysvětluje výběr titulu šéf souboru Jiří Pokorný a dodává: „Básnická sbírka Kytice patří bezesporu ke zlatému fondu české kultury a inspiruje k různým způsobům zpracování. Jsem velmi rád, že právě tento titul můžeme našim divákům nabídnout a ukázat jim, že Kytice není jen povinná školní četba.“

Irena Žantovská – pedagožka a režisérka, která spolupracovala s divadly napříč celou republikou, např. Národní divadlo Praha, Divadlo Ungelt, Divadlo F. X. Šaldy v Liberci, Městské divadlo Zlín, Národní moravskoslezské divadlo v Ostravě, Divadlo Bez zábradlí, Národní divadlo v Brně. Za inscenaci Monology vagíny získala nominaci na cenu Alfréda Radoka za rok 2002, v roce 2006 získala cenu Mezinárodního televizního festivalu Zlatá Praha za televizní film Mistr Jan Hus (scénické oratorium).
Richard Ševčík – dlouholetý sólista plzeňského baletu a choreograf, držitel Ceny Thálie za rok 2014 a Ceny ředitele DJKT za roli Spartaka ve stejnojmenném baletu a Umělecké ceny města Plzeň pro umělce do 30 let za choreografii a režii k baletu Obraz Doriana Graye. Choreografii se věnuje od roku 2010, od té doby vytvořil řadu choreografií k operám, muzikálům a několik celovečerních baletů, Sen noci svatojánské (2012), Obraz Doriana Graye (2014), Oliver Twist (2017) v Divadle J. K. Tyla a Vánoční příběh (2018) na scéně Divadla F. X. Šaldy v Liberci.

Martina Drbušková, foto Martina Root

 

KYTICE

Vybrané balady z díla Karla Jaromíra Erbena

Libreto a režie                   Irena Žantovská

Choreografie                      Richard Ševčík

Hudba                                 Antonín Dvořák

Scéna a kostýmy               Aleš Valášek

Projekce                              Jakub Mareš

Light design                       Richard Ševčík, Irena Žantovská

Karel Jaromír Erben          Jaroslav Matějka / Jiří Srnec

SVATEBNÍ KOŠILE

Panna                                  Abigail Jayne Baker / Anna Srncová

Milý                                      Gaëtan Pires / Joshua Lee

Umrlec                                Michal Lenner

Mrtvoly                                Gaia Ponzio / Lýdie Švojgerová,

                                    Sara Aurora Antikainen / Charlotte Clementi, Justin Rimke

VODNÍK

Vodník                                 Justin Rimke

Dcera (panna)                   Abigail Jayne Baker / Anna Srncová

Matka                                  Gaia Ponzio / Lýdie Švojgerová

POLEDNICE

Matka                                  Gaia Ponzio / Lýdie Švojgerová

Polednice                            Gaëtan Pires / Joshua Lee, Sara Aurora Antikainen / Charlotte Clementi

ZLATÝ KOLOVRAT

Král (vodník)                      Justin Rimke

Hodná dcera (panna)       Abigail Jayne Baker / Anna Srncová

Macecha (matka)              Gaia Ponzio / Lýdie Švojgerová

Zlá dcera                            Sara Aurora Antikainen / Charlotte Clementi

Pachole                               Michal Lenner

Stařeček (Erben)               Jaroslav Matějka / Jiří Srnec

Chlapec na plese               Gaëtan Pires / Joshua Lee

Hlasy nahráli                      Andrea Mohylová, Zuzana Ščerbová, Michal Štěrba, Apolena Veldová

Premiéra 7. září 2019 na Malé scéně DJKT

Nejbližší reprízy 21. září a 17. října 2019

 

 

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *