Tady Vary 21 v Kině Beseda v Plzni. Druhý ročník nabídne festivalové hity i českou premiéru

První přehlídka Tady Vary se uskutečnila loni, kdy nahradila tradiční karlovarský festival, který se kvůli covidové situaci nemohl konat. Díky úspěchu, který zaznamenala, se dočkáme pokračování. Ve třech dnech od 30. listopadu do 2. prosince bude promítnuto 6 výrazných snímků, které zaznamenaly mimořádný ohlas na světových festivalech a které organizátoři MFF Karlovy Vary zařadili do exkluzivního výběru. Kino Beseda bude jedním z 36 kin, ve kterých přehlídka proběhne. 

Během Tady Vary 21 bude v Kině Beseda k vidění celkem 6 filmů během 3 dnů. Program nabídne jak ochutnávku z programu letošního MFF KV, tak dvě mimořádná uvedení. Prvním filmem přehlídky je česká premiéra nového filmu Heleny Třeštíkové René – Vězeň svobody. V roce 2008 jsme Reného opustili jako 37letého, Helena Třeštíková nyní přichází s dalšími 13 lety jeho nevšedního života.
Lze zhlédnout snímky, které byly poprvé uvedeny v hlavní soutěži letošního festivalu v Cannes – finský film Kupé č. 6 režiséra Juha Kuosmanena, Nejhorší člověk na světě režiséra Joachima Triera balancují na pomezí komedie a dramatu a historické erotické drama Paula Verhoevena Benedetta.
Dalším přehlídkovým snímkem je britský film Bod varu. Dynamické drama jednoho večera v luxusní restauraci bude k vidění jen v rámci Tady Vary 21, jinak se na plátnech českých kin zřejmě vůbec neobjeví. Diváci se mohou těšit na jedinečnou kinoprojekci kultovního Muže z Acapulca, kterým Tady Vary 21 vzdají hold letos zesnulé herecké legendě Jeanu-Paulu Belmondovi.

“V loňském roce nám téměř 100 kinařů po celé republice umožnilo uspořádat, náhradní ročník karlovarského festivalu. Co pro nás začalo nešťastně, skončilo nad očekávání skvěle. Díky akci Tady Vary jsme dostali možnost podívat se osobně do mnoha kin, setkat se s lidmi, kteří za nimi stojí, i diváky a zažít dobrodružství, na které dodnes vzpomínáme. Hned po jejím skončení jsme věděli, že nezůstane jen u téhle jedné mimořádné akce. Že chceme s kiny zůstat v kontaktu a divákům jejich prostřednictvím dál přibližovat festivalové filmy a atmosféru. A tak se letos vracíme s Tady Vary 21. A já mám ze zájmu kinařů upřímnou radost a těším se, že si letos Tady Vary opět užijeme,” komentuje prezident MFF KV Jiří Bartoška.

V rámci programu Tady Vary uvede v Kino Beseda dva filmy denně, vždy v 17:00 a 20:00 hodin. „Výjimkou je zahajovací den, kdy začínáme v 19:30 hodin se snímkem René – Vězeň svobody a Benedettu promítneme od 21:30 hodin,“ uvádí Daniel Jaroš, manažer Kina Beseda. „Každý z filmů bude mít pouze jedno exkluzivní představení ve všech zúčastněných kinech ve stejný okamžik, u nás tedy s výjimkou prvního dne. Některá promítání budou doplněna debatou či rozhovorem přenášeným do sálu,“ dodává Daniel Jaroš.

Program přehlídky TADY VARY

30. 11. 19:30

René – Vězeň svobody / René – The Prisoner of Freedom
Režie: Helena Třeštíková

Česká republika – 2021 – 100 min

Po syrově autentickém portrétu René (2008), přichází Helena Třeštíková s dalším svědectvím o životě nenapravitelného delikventa i bystrého glosátora v jednom. Otisk doby, milostné vztahy i naděje na řádný život zůstávají hlavními tématy jednoho z unikátních časosběrných projektů přední české dokumentaristky.

30. 11. 21:30
Benedetta
Režie: Paul Verhoeven
Francie, Nizozemsko – 2020 – 127 min

Schopnost konat zázraky vynese sestře Benedettě v 17. století výsadní postavení v toskánském klášteře. Když její slabost pro mladou novicku přeroste v nespoutanou vášeň, začíná hra plná intrik sahající do vyšších pater italské církve. Erotické drama Paula Verhoevena je inspirované skutečnými událostmi.

1. 12. 17:00
Kupé č. 6 / Hytti nro 6 / Compartment No. 6
Režie: Juho Kuosmanen
Finsko, Německo, Estonsko, Rusko – 2021 – 107 min

Finská studentka a nerudný, alkoholu holdující ruský horník se setkávají ve vlakovém kupé na cestě do Murmansku. Juho Kuosmanen ve své nevšední romantické komedii s hlubokým porozuměním vypráví o přirozené potřebě blízkosti. Nadšeně přijatý snímek získal na letošním festivalu v Cannes Grand Prix.

1. 12. 20:00
Bod varu / Boiling Point
Režie: Philip Barantini
Velká Británie – 2020 – 94 min

Šéfkuchaři Andymu ještě ani nezačala směna, a už nestíhá. Jeho restaurace je přebookovaná, kuchyní šmejdí nespokojený kontrolor a do toho všeho na večeři dorazí i kuchařská ikona s uznávanou food-kritičkou. Jednozáběrová jízda hektickým večerem začíná… Famózní Stephen Graham v hlavní roli britského filmu o všech, kterým se pod tíhou profesního stresu někdy zavařila hlava.

2. 12. 17:00
Muž z Acapulca / Le Magnifique / The Man from Acapulco
Režie: Philippe de Broca
Francie, Itálie, Mexiko – 1973 – 95 min

Podaří se neohroženému Bobu Saint-Clareovi vysvobodit půvabnou Ariannu ze spárů chlípného zloducha Karpofa, i když mu jeho duchovní otec hází klacky pod nohy? Kultovní komedií Muž z

Acapulca připomenou Tady Vary nedávno zesnulého herce Jean-Paula Belmonda v legendární dvojroli nepřemožitelného agenta a autora brakových románů.

2. 12. 20:00
Nejhorší člověk na světě / Verdens værste menneske / The Worst Person in the World
Režie:
Joachim Trier
Norsko, Francie, Švédsko, Dánsko – 2021 – 127 min

„Julie ve 12 kapitolách“ zní podtitul filmu o půvabné dívce, která se v životě stále hledá. Mladický elán i bezstarostnost ale jednoho dne vyprchají, zrovna ve chvíli, kdy Juliino zmatené srdce tápe. Joachim Trier dokazuje, že hranice mezi romantickou komedií a odstíněným dramatem je skutečně jen pomyslná.

Zdroj: Měšťanská beseda Plzeň, ilustrační snímek je z filmu Muž z Acapulca

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *