Strážníci v Plzni mají nový vůz na odchyt zvířat, službu poskytují už deset let

Nové speciálně upravené vozidlo pro převoz zvířat má k dispozici Městská policie Plzeň. Ta se o zajištění zatoulaných a opuštěných zvířat na území města stará už desátým rokem. Službu poskytuje nepřetržitě 24 hodin, denně se hlídky postarají minimálně o dvě zvířata, ročně je jich zhruba 800. Nový vůz značky Volkswagen T5 Kombi za 998 tisíc korun, na jehož nákup uvolnili peníze zastupitelé loni v září, zvýší kvalitu poskytované služby. Jeho vestavbu si strážníci navrhli sami na základě praxe v terénu.

„Nepočítáme-li dopravní skupinu, je skupina pro odchyt zvířat nejvytíženější složkou naší městské policie, funguje od roku 2005. O kvalitě služby svědčí nejen počty zajištěných zvířat, ale i to, že nás postupně oslovují okolní města a obce, abychom odchyty dělali i pro ně, například Třemošná,“ uvedl primátor města Martin Zrzavecký, jenž má bezpečnost v Plzni na starost.

 

Podle velitele Městské policie Karla Macha bylo pořízení nového vozu nutné vzhledem k celkové opotřebovanosti předchozího vozidla. Nový vůz má speciálně upravený interiér, je vybaven klecí dělitelnou na dvě části pro umístění dvou menších psů, stejně tak obsahuje oddělený kontejner pro převoz uhynulého zvířete. Vestavbu navrhl jeden ze strážníků, vyrobena byla na zakázku. Součástí výbavy jsou odchytová tyč, vrhací sítě, nástrahová klec a další pomůcky.

„Odchytem zvířat se zabývá skupina zařazená pod služebnou Bory, strážníci přitom musí absolvovat týdenní odborný kurz zaměřený na odchyt toulavých zvířat a zacházení s nimi, složit závěrečnou zkoušku a získat osvědčení z Veterinární a farmaceutické univerzity Brno. V Plzni je takto vyškoleno 16 strážníků,“ řekl Patrik Schovánek, zástupce velitele obvodní služebny Městské policie Plzeň-Bory.

Ročně skupina provede kolem 800 odchytů, konkrétně v roce 2012 jich bylo 849, v roce 2013 celkem 784 a loni 792. „Nejčastěji se jedná o psy, vždy je jich zhruba kolem 600, následují kočky, jichž bývá odchyceno kolem 200, zbytek tvoří jiná domácí i exotická zvířata,“ doplnil Patrik Schovánek. Strážníci tak odchytávali hady, leguány, křečky, koně, kozy a další. Počty zajištěných zvířat na území města se výrazně nemění, nedochází k zásadním poklesům ani nárůstu. Co se týká „planých“ výjezdů, je jich ročně zhruba 400.

Zajištění psi i kočky jsou umístěni v Útulku pro zvířata v nouzi v Plzni, exotická zvířata převáží strážníci do zoologické zahrady, spolupracují také se Záchrannou stanicí živočichů DESOP v Plzni. Při odchytu zvířete, tedy hlavně psů, městští policisté zjišťují, zda má zvíře čip. Pokud ano a je v databázi evidence psů, převáží zvíře na místo bydliště, není-li chovatel doma, nechávají upozornění. O zajištění každého zvířete musí strážníci vyhotovit úřední záznam, odchyt oznamují Odboru životního prostředí Magistrátu města Plzně. Informace o odchycených zvířatech jsou zveřejněny na městském webu na adrese http://odchytzvirat.plzen.eu/.        (tz)

 

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *