Stezku z Lobez na Švábiny, tančírnu, alej kolem cyklostezky… Lidé navrhují, co by si v obvodě přáli

Své návrhy na vylepšení čtvrtého plzeňského obvodu mohou lidé podávat až do 30. října. Už teď se sešla celá řada zajímavých nápadů. Občané by chtěli například obnovit stezku z Lobez k vyhlídce Švábiny, vybudovat tančírnu v Lobezském parku nebo vysadit alej podél cyklostezky z Újezdu do Červeného Hrádku. Nejčastěji lidé podávají své podněty přes webové stránky rozhodnetesami.cz/plzen4.

Do konce roku radnice Čtyřky návrhy posoudí a vybere ty, které by bylo možné realizovat. Během března příštího roku pak sami lidé odhlasují, jaké nápady považují za nejlepší. Od dubna se nápady budou moci postupně zrealizovat. Čtyřka na ně vyčlenila celkem 1,5 milionu korun. Takzvaný participativní rozpočet se stává čím dál více populární a lidé nový nástroj ke spolurozhodování o části veřejných prostředků využívají stále častěji.

Jednou z průkopnic participativního rozpočtu Rozhodněte sami se stala Eva Halámková, která si v rámci prvního ročníku přála vysadit alej mezi ejpovickým železničním tunelem a Újezdem. Její návrh vyhrál a pod Chlumem tak bylo ke konci roku 2020 vysazeno celkem 25 ovocných stromů, poté ještě 21 mladých habrů a v rámci 2. ročníku Rozhodněte sami přibyly také lavičky. Eva Halámková alej pod Chlumem stále sleduje a přemýšlí o navazujících projektech, proto se zapojí i do letošní výzvy. „Stromy nám poskytují stín, kterým chrání před přehřátím okolní plochy a čistí vzduch. Letos v létě jsme zažili tropické teploty, a proto je důležité, aby město umělo čelit těmto klimatickým změnám,“ svěřila se Eva Halámková.

V Plzni začal s participací právě čtvrtý městský obvod. Kromě velkých participativních rozpočtů spouští i řadu menších participativních projektů, kdy se lidé mohou zapojit například do rozhodování o tom, jaké vybrat lavičky pro konkrétní oblast, jak by se měly jmenovat některé ulice, jak by bylo možné proměnit určité území nebo kde vybudovat takzvané průšlapy.

Zdroj: ÚMO Plzeň 4

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *