Stát nám chtěl vzít dobroty ze zabijaček. Pokud by nebyly od příbuzných

jitrnice

Stát nám chtěl zakázat přijímat jitrnice, jelita i maso ze zabijaček, pokud by to nebylo od příbuzných. A přitom je to i na Plzeňsku tak oblíbená věc. Naštěstí veterináři i úředníci včas otočili. 

Výslužky ze zabijačky se tedy budou moci rozdávat prakticky libovolně, nejenom příbuzným. Veterináři podle Petra Majera ze Státní veterinární správy přizpůsobili své pojetí výkladu ministerstvu zemědělství. Původně totiž zákon počítal s tím, že výslužku ze zabijačky by mohly dostat jen osoby blízké podle občanského zákoníku, tedy příbuzní v přímé řadě.

Podle ministra zemědělství Mariana Jurečky (KDU-ČSL) se tak výslužka může dát prakticky komukoliv. „Lidé mohou darovat bez hrozby sankce produkty ze zabijačky, tak jak to ostatně celé generace dělají. Veterinární zákon umožní darovat výslužku ze zabijačky nejen rodině, ale i osobě blízké. A osobou blízkou je každý, kdo by újmu druhého považoval za újmu vlastní. A to může být na vesnici prakticky každý,“ sdělil ČTK ministr.

Veterináři zdůrazňují, že se výslužky nemají prodávat. „Jako rozpor se zákonem bude jednoznačně hodnocen nález produktů z domácí porážky na trhu, například ve veřejném stravování,“ dodal Majer. Kontrola domácích porážek se podle něj bude provádět pouze ze zdravotních a nákazových důvodů.

 

Domácích zabijaček prasat dlouhodobě ubývá. Jitrnice, ovar či tlačenku z vlastnoručně vykrmeného prasete si dopřeje rok od roku stále méně lidí. Podle odhadu ministerstva zemědělství bylo loni v Česku na domácích zabijačkách poraženo 100.000 prasat, o rok dříve 110.000. Před desetiletím bylo při domácích zabijačkách poraženo 190.000 prasat ročně.

Ilustrační foto

 

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *