Starostové se bojí o osud památek v Plzeňském kraji. Nejsou peníze na opravy

Peněz na opravu památek bude stále méně. Podle dotačních programů Evropské unie do roku 2020 už na jejich obnovu nedostanou malé obce žádné peníze. Také národní zdroje klesly na minimum. Stát i kraj nedávají na opravu památek dostatek prostředků. Budoucnost kulturních památek v Plzeňském kraji se tedy nezdá příliš radostná.

V našem kraji je celkem 3193 nemovitých kulturních památek. Jsou to jednak národní kulturní památky, ale také památky v městských a vesnických památkových zónách a rezervacích i samostatné památky dotvářející osobitý ráz městského prostředí a venkovské krajiny. V Plzeňském kraji je 24 městských památkových zón a rezervací a 49 vesnických památkových zón a rezervací.

“Část památek se v uplynulých letech podařilo opravit, velká řada jich však na obnovu ještě čeká. Ministerstvo kultury přitom v současnosti považuje 77 památek za kriticky ohrožené. Jsou ve velmi vážném havarijním stavu a jejich záchrana bude vyžadovat velké finanční prostředky,” dozvídáme se na webu Starostů a nezávislých Plzeňského kraje.

“Plzeňský kraj má dva dotační programy, jejichž prostřednictvím podporuje zachování a obnovu kulturních památek na území kraje i obnovu historického stavebního fondu v památkových rezervacích a zónách a staveb drobné architektury. Podmínky obou programů jsou rozumně nastaveny, problémem však je nedostatečné množství finančních prostředků,” informoval již začátkem letošního roku starosta Spáleného Poříčí Pavel Čížek, který tak učinil jménem klubu zastupitelů TOP 09 a Starostové pro Plzeňský kraj.

Program  na zachování a obnovu kulturních památek má podle Čížka rozpočet čtyři miliony korun, program obnovy historického stavebního fondu v památkových rezervacích a zónách a staveb drobné architektury pouhých 800 tisíc korun. “Při poskytnutí dotace v minimální výši 100 tisíc korun by bylo možno z prvního programu podpořit opravu 40 památek, z druhého programu pouhých osm. Částka na oba dotační programy tvoří pouhých 1,86 % rozpočtu kapitoly Kultura a 0,099 % celkového rozpočtu Plzeňského kraje. Protože ostatní zdroje na tento účel jsou značně omezené nebo vůbec žádné, nebude další osud kulturních památek v Plzeňském kraji příliš radostný,” bojí se Pavel Čížek.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *