Stálice plzeňského divadla zavzpomínají na své oblíbené role v inscenaci Vila Verdi

Oblíbení herci Monika Švábová, Pavel Pavlovský, Jana Kubátová a mnoho dalších stálic zdejší scény připomenou své slavné role v nové inscenaci činohry DJKT Vila Verdi.  Na jeviště se vrátí i někdejší operní hvězda Lilka Ročáková. Dojemný ale i humorný příběh o pomíjivosti slávy má českou premiéru 30. dubna ve Velkém divadle pouhé tři roky po svém prvním uvedení v Berlínské Volksbühne, a to v režii šéfky činohry Natálie Deákové.

 

Autor hry Christoph Klimke se k jejímu napsání nechal inspirovat dokumentárním snímkem Daniela Schmidta Polibek Tosky z roku 1984. Ten je natočen v milánském La Casa Verdi, domově pro přestárlé umělce založeném slavným operním skladatelem. Senioři v něm vyprávějí na kameru své příběhy, zpívají, vzpomínají na slavné inscenace, na role, ve kterých sklízeli ovace, na věhlasné kolegy. Z námětu filmu čerpá i slavný anglický dramatik Ronald Harwood ve své komedii Kvartet, jež se později stala předlohou stejnojmenného filmu Dustina Hoffmana. Děj hry se odvíjí od situace, kdy obyvatelé domova připravují galakoncert, který má rozhodnout o další existenci zařízení.

V inscenaci oživené řadou písní se představí plejáda oblíbených plzeňských herců, jimž je scénář upraven na míru. „Hra je adaptována na naše herce, ale zůstává na pomezí dokumentu a fabulace,“ vysvětluje režisérka a dodává: „Jde vlastně o sebeironický pohled na svět divadla a herců.“ Každý z účinkujících si přináší na jeviště vzpomínky na své nejslavnější role. A spolu s herci zavzpomínají na legendární tituly svého divadla i věrní diváci. „ Hrajeme stárnoucí herce, osobně mě zkoušení velmi baví, téma je pro mě aktuální. Myslím si, že inscenace bude v mnoha směrech autentická, bude vlastně i jakousi osobní výpovědí každého z nás,“ říká letos jubilující Monika Švábová. V roli herečky Johany Hedvábné přednese monolog Violy, kterou v Plzni hrála v 70. letech. S manželem Pavlem Pavlovským pak opráší dialogy ze zdařilé inscenace z roku 2010 Lev v zimě, v níž ztvárnili hlavní role. (Oba umělci jsou s plzeňským divadlem spjati bezmála 50 let.) Svůj pěvecký talent uplatní v inscenaci Jana Kubátová v roli šansonové zpěvačky a připomene tak své oblíbené písňové večery Ztráty a nálezy, které uváděla v Klubu Komorního divadla. Překvapením večera bude nejznámější árie české operní literatury v podání Lilky Ročákové v roli stárnoucí operní pěvkyně.

Živá hudba bude ostatně nedílnou složkou inscenace, o klavírní doprovod se postará Jakub Kudláč, jenž je zároveň i autorem scénické hudby.  (S režisérkou spolupracuje dlouhodobě, v DJKT v inscenacích Caligula a Mefisto.) Diváci se setkají i s dalšími známými tvářemi Divadla J. K. Tyla: Zdeňkem Muchou, Josefem Nechutným, Jakubem Zindulkou a Miroslavem Krejsou. Ze služebně mladších členů souboru vystoupí Apolena Veldová a Ondřej Vacke. Nelehká úloha mladé zpěvačky upoutané na invalidní vozík je svěřena hostující Vandě Šípové. Tato oceňovaná operní pěvkyně účinkovala mimo jiné v Národním divadle v operách Nagano a Fantom čili Krvavá opera. Spolupracuje i s činohrou, svým osobitým pěveckým projevem spoluutváří inscenace Kamily Polívkové Den opričníka a Vévodkyně a kuchařka. Dramaturgicky inscenaci připravil Vladimír Čepek, autorem scény je Lukáš Kuchinka a kostýmy vytvořila Jana Smetanová.

Lilka Rybářová Ročáková, sopranistka a hudební pedagožka byla plzeňskému opernímu souboru věrná 25 let (1973–1998). Během svého angažmá byla mimo jiné Mařenkou, Rusalkou, Jenůfou, Micaelou, Mimi i Čo-Čo-San.  V poslední době se věnuje i režii, v DJKT uvedla operu Lidský hlas a tituly pro nejmenší diváky: O Rusalce, Bastien a Bastienka, Žvanivý Slimejš a Kocour v botách.

 

 

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *