Stále častěji vyrážíme do přírody. Umíte na výletě poskytnout první pomoc?

S narůstajícími teplotami vyrážíme stále více ven za hranice města, na výlety do přírody, ať už pěšky nebo na kole, a často se ocitáme i mimo dosah civilizace. Pokud se v takové chvíli stane někomu z výpravy úraz, je nutné umět mu poskytnout první pomoc. Co je v takové chvíli nejdůležitější, na co si dát pozor a kdy a jak přivolat pomoc?

Nejčastější úrazy

Mezi nejčastější příčiny zranění patří přecenění vlastních sil nebo sil ostatních členů výpravy, které jsou spojené s volbou příliš dlouhých nebo náročných pěších, běžeckých nebo cyklistických tras. Po dlouhé zimě totiž naše fyzická výkonnost nemusí být na takové úrovni, jak předpokládáme, a přecenění fyzické aktivity se tak může rychle proměnit v nebezpečí zranění ze vzrůstající únavy a vyčerpání.

Velmi častá zranění způsobená venku v přírodě jsou pak tržné rány, odřeniny i podvrtnuté kotníky. Důležitá je proto především prevence. Tou jsou v případě jízdy na kole ochranné helmy, na bruslích pak i chrániče kolen, loktů a zápěstí. V případě dalších zranění je prevencí přiměřenost cesty silám všech účastníků výletu, a pro všechny případy na delší túry nebo cyklo trasy i vybavení základní lékárničkou do batohu.

Základní výbava do batohu 

Pokud se rozhodnete pro delší výlet, zejména v případě, kdy plánujete delší než jednodenní trasu, myslete i na základní výbavu do batohu. Není třeba brát celou domácí lékárnu s množstvím zbytečností. K základnímu ošetření v případě menších úrazů postačí především desinfekce, obvaz, náplasti a případně trojcípý šátek. „K rychlému ošetření odřenin a drobných povrchových poranění můžete na cestu přibalit ochranný plastický obvaz ve spreji. Ránu zacelí plastickým filmem, který zabraňuje přístupu cizorodých látek z vnějšího prostředí, ale dovoluje kůži dýchat. Je voděodolný a lze jej použít i na větší plochy poranění,“ říká Dušan Sedláček ze společnosti Aveflor. Kromě plastického obvazu se v cestovní lékárničce osvědčí také sprej pro zastavení krvácení, například Akutol stop sprej, který slouží k zastavení krvácení u drobných poranění. Uzavře ránu před nepříznivými vlivy vnějšího prostředí a zahajuje proces hojení.

První pomoc

V případě, že se na cestách opravdu stane úraz, je nutné vyhodnotit závažnost situace. Na drobná poranění si vystačíte s výbavou, kterou jste si přibalili do batohu. V případě odřenin, a především řezných a krvácejících ran, je nutné zkontrolovat rozsah a hloubku rány. Drobná poranění očistěte a použijte na ně plastický obvaz ve spreji, například Akutol sprej. V případě krvácející rány se snažte zastavit krvácení vyvíjením tlaku, jestliže se jedná o končetinu, zvedněte ji do vzduchu. Drobná krvácení pomůže zastavit sprej na zastavení krvácení. Pokud se ale jedná o vážnější zranění, zlomeniny nebo hluboké krvácející rány, položte zraněnou osobu na zem, na krvácející ránu vyvíjejte nepřetržitý tlak, abyste omezili krvácení, a ihned volejte záchrannou službu.

Vážný úraz, který vyžaduje zásah záchranné služby?

Voláte záchrannou službu na lince 155, ale úraz je většího rozsahu v nepřístupném místě a nevíte, zda nebude třeba také zásahu hasičů? V případě, kdy váháte, kterou ze záchranných složek volat, nebo jste příliš rozrušení, volejte linku 112, operátor situaci vyhodnotí a pošle na místo veškeré potřebné záchranné složky.

Pokud se v okamžiku neštěstí nacházíte uprostřed lesa, v přírodě nebo jinde, kde nedokážete záchranářům popsat svou polohu, aby si mohli pro zraněného přijet, sledujte orientační body. V obcích nebo kempech jsou to lampy veřejného osvětlení, každá lampa má totiž své unikátní číslo, podle kterého vás záchranné složky snadno najdou. Pokud jste v přírodě, ale zůstali jste na turistických cestách, stejnou službu udělají i turistické tabulky na rozcestích, které mají také svá unikátní čísla, podle kterých na lince první pomoci určí vaši polohu. Pokud se nenachází poblíž ani jednoho z uvedených, je dobré mít na cesty staženou aplikaci Záchranka, která záchranářům polohu sama nahlásí a nouzovou zprávu odešle i bez připojení k internetu.
Zdroj: Aspen.pr

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *