Spolek Bart z Úterý zachrání objekt Na Růžku, Baroko v Čechách zkulturní lom v Nečtinech. Oběma pomůže projekt Poštovní spořitelny
V barokním městečku Úterý, severozápadně od Plzně, vzniká díky spolku Bart v historickém objektu „Na Růžku“ místo, kde se budou moci místní scházet a pořádat různé kulturní a společenské akce. (Snímek je z jedné akcí členů a příznivců spolku Bart – pomoc při záchraně objektu Na Růžku).
V obci Nečtiny bude zpřístupněn a zkulturněn prostor bývalého lomu, který je součástí areálu kaple sv. Anny v Nečtinech. Místo bude následně využíváno k vystoupení a posezení pod širým nebem. Oba projekty finančně podpoří Poštovní spořitelna.
Dvě neziskové organizace z Plzeňského kraje se mohou těšit z finanční podpory svých projektů v celkové výši 185 tisíc korun. Projekty, jejichž smyslem je zlepšit a povzbudit sousedské vztahy, jsou financovány z Regionálního fondu rozvoje Poštovní spořitelny, který nese podtitul souSedíme si a jehož první kolo bylo vyhlášeno letos na jaře. V podzimní části budou moci neziskové organizace získat až dva miliony korun, své projekty budou moci přihlásit už od 2. září.
V barokním městečku Úterý, severozápadně od Plzně, vzniká díky spolku Bart v historickém objektu „Na Růžku“ místo, kde se budou moci místní scházet a pořádat různé kulturní a společenské akce. „Projekt, do kterého jsou zapojeni sami občané, má v první řadě za úkol bývalý hostinec zachránit před další devastací. V budoucnu se tu počítá například s kavárnou a infocentrem,“ vysvětluje Alena Králíková, manažerka společenské odpovědnosti Poštovní spořitelny.
V obci Nečtiny bude zpřístupněn a zkulturněn prostor bývalého lomu, který je součástí areálu kaple sv. Anny v Nečtinech. Místo bude následně využíváno k vystoupení a posezení pod širým nebem. Sloužit bude nejen aktivitám spolku Baroko v Čechách, který projekt do Regionálního fondu rozvoje Poštovní spořitelny přihlásil, ale také mateřským a základním školám z okolí k různým besídkám nebo divadelním představením. Podium bude využíváno také jako menší taneční parket pro různé slavnosti obce.
Trocha statistiky
Do prvního letošního kola Regionálního fondu rozvoje Poštovní spořitelny nazvaného souSedíme si se na jaře přihlásilo 120 projektů, z nichž 19 uspělo. Vítězné projekty si nakonec rozdělily bezmála 1,4 milionu korun. „Zajímavá je skutečnost, že pět projektů – jeden i z Plzeňského kraje – získalo částku přesahující 90 tisíc korun, což podle našeho názoru svědčí o jejich kvalitě,“ říká Alena Králíková.
Poštovní spořitelna nyní vyhlašuje druhé kolo Regionálního fondu rozvoje s podtitulem souSedíme si. V podzimní části Regionálního fondu rozvoje budou ve hře až 2 miliony korun. „Podobně jako na jaře se o finanční podporu mohou ucházet ty projekty, které přispějí ke zlepšení sousedských vztahů v daném regionu. Podmínkou zůstává také aktivní zapojení spoluobčanů do přípravy a realizace projektu,“ vysvětluje Alena Králíková. K vyhlášení druhého kola grantového programu dojde 2. září a uzávěrka žádostí proběhne 14. října 2015. Odborným garantem Regionálního fondu rozvoje Poštovní spořitelny je Nadace VIA.
„Největším počtem podpořených projektů se může pochlubit Středočeský kraj, ve kterém uspělo šest žádostí, jež si rozdělí granty v celkové výši 365 220 korun,“ doplňuje Alena Králíková. Tři úspěšné projekty mají rovněž Moravskoslezský a Jihočeský kraj. Sem také hned po Středočeském kraji poputuje nejvíce peněz, do Moravskoslezského kraje 236 tisíc korun a do Jihočeského 240 800 korun.
Pro srovnání – na jaře se do Regionálního fondu Poštovní spořitelny přihlásilo z Plzeňského kraje šest projektů a z toho dva výše uvedené získaly finanční podporu. V loňském roce zaznamenal Plzeňský kraj v rámci Regionálního fondu celkem čtyři úspěšné projekty, které si rozdělily částku 333 380 korun.
Jak to funguje
Do Regionálního fondu rozvoje Poštovní spořitelny s podtitulem souSedíme si mohou své projekty přihlásit nevládní neziskové organizace (spolky, obecně prospěšné organizace, ústavy, nadace, nadační fondy, účelová zařízení církví) a příspěvkové organizace. Maximální výše jednoho grantu je 100 tisíc korun.
Projekty, které se budou chtít ucházet o finanční podporu, musí prokázat nejen aktivní účast spoluobčanů, ale také docílit pozitivního zlepšení vztahu lidí k jejich bydlišti a kraji, ve kterém společně žijí. Velkou šanci mají projekty, které budou zaměřeny na společnou péči o místní kulturu a kulturní a přírodní dědictví.
Československá obchodní banka, včetně obchodních značek Era a Poštovní spořitelna, podporuje komunitní projekty v regionech již od roku 2007. Loňský rok byl vůbec prvním, který se zaměřil na zlepšování sousedských vztahů. Od roku 2007 ČSOB mezi komunitní projekty v regionech rozdělila již více než 24 milionů korun.