Spalovna v Chotíkově je opět v anketě Ropák za Plzeňský kraj

 

Titul Ropák 2016 může za Plzeňský kraj získat Luboš Průcha z odboru regionálního rozvoje, územního plánu a stavebního řádu Krajského úřadu Jihočeského kraje, který v červenci nezákonně potvrdil vydané územní rozhodnutí pro spalovnu komunálních odpadů v Chotíkově. Jeho rozhodnutí totiž pak v únoru 2017 zrušil Krajský soud v Plzni. Průcha dosud podepsal již dvě taková nezákonná rozhodnutí.

Výsledky anket Ropák 2016 a Zelená perla 2016 budou zveřejněny v pátek 28. dubna 2017 v 11 hodin na tiskové konferenci v Ekologickém institutu Veronica (Panská 9). Večerní soirée, na kterém zahraje folková kapela ze Vsetína Žamboši, proběhne od 19 hodin v kavárně Mistogalerie v Brně.

„Pravomocné územní rozhodnutí bylo zrušeno, neboť nebyl proveden řádný přezkum tří závazných stanovisek, včetně vlivů na životní prostředí a na kvalitu ovzduší, takže dosud nebyly veřejně posouzeny ani jiné varianty odstraňování odpadů, například bez spalovny,“ říká koordinátor ankety Miroslav Patrik z Dětí Země – Brno.

Spalovnu v Chotíkově loni v anketě Ropák zastupovala Jiřina Hartlová z Krajského úřadu Středočeského kraje, která v roce 2015 zase nezákonně potvrdila vydání stavebního povolení a obsadila tak 7. místo.

V dubnu 2016 sice stavební povolení potvrdila podruhé, ale krajský soud ho podruhé v září zrušil. Od srpna 2016 ovšem probíhá ve spalovně roční zkušební provoz, i když chybí pravomocné územní i stavební rozhodnutí

Na titul Ropák 2016 kandidují kromě Průchy mj. i generální ředitelé Povodí Vltavy a Moravy, jeden starosta, další dva úředníci dvou krajských úřadů a čtyři ministři: za rezort životního prostředí je to Richard Brabec z hnutí ANO, za místní rozvoj Karla Šlechtová, za dopravu Dan Ťok a za zemědělství Marian Jurečka za KDU-ČSL. Letos tak v anketě chybějí politici z ČSSD a z ODS, kteří jsou téměř každým rokem nominováni.

V anketě o antiekologický čin Ropák (25. ročník) a v anketě o antiekologický výrok Zelená perla (22. ročník) soutěží souběžně dvě osoby – generální ředitel Povodí Vltavy, s. p., Petr Kubala a ministr dopravy Dan Ťok.

V anketě Zelená perla mají nejvíce výroků zastupitel Zlínského kraje a senátor František Čuba ze SPO (2 výroky), senátor Zdeněk Škromach z ČSSD (2 výroky) a současný prezident a Ropák 2013 Miloš Zeman (2), který je autorem Zelené perly za rok 2014.

O Ropákovi a Zelené perle rozhoduje Komise, která má 110 členů. Do ankety Ropák 2016 bylo nominováno 12 kandidátů, takže všichni postoupili ve finále, a na Zelenou perlu 2016 pak 45 výroků, ve finále jich je 18.

www.detizeme.cz

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *