Sochy v klášteře Kladruby mají své vlastní vůně

Kladrubský klášter si ke svým letošním 900. narozeninám nadělil unikátní dárek – Archiv vůní. Od září tak láká k návštěvě nová expozice vonných látek, vůní a parfémů, která je dosud mezi památkovými objekty jedinečná. Zájemci se mohou zúčastnit mimořádných vonných akcí nebo speciálních prohlídek Lapidária vůní.

Archiv vůní vznikl v areálu kláštera Kladruby jako projekt dlouhodobé expozice vonných látek, vůní a parfémů ve spolupráci s parfumérkou Petrou Hlavatou. „Zájemci si zde mohou přivonět k základním vonným látkám, jako je ambra, oud, kadidlo, myrha, santal, cedr a další,“ upřesňuje kastelán Milan Zoubek a dodává, že „v Čechách existuje jen málo míst, kde by se člověk mohl setkat s vonnými esencemi v jejich skutečné čistotě a síle.“

Zvláštní pozornost si zaslouží také dva originály, které byly vytvořené na míru pro kladrubský klášter. Jedním z nich je parfém Star of Santini, který oslavuje slovutného stavitele Jana Blažeje Santiniho Aichela.

Pro klášterní chrám Nanebevzetí Panny Marie naopak namíchala Petra Hlavatá originální vykuřovadlo s názvem Salve Santini. S vonnými kompozicemi obou parfémů se návštěvníci seznámí právě v Archivu vůní. Některé parfémy a vykuřovadla si budou moci zájemci zakoupit.

Dalším lákadlem jsou mimořádné prohlídky Lapidária vůní. Během nich se návštěvníci podívají do klášterních ambitů, kde je vystaveno téměř třicet soch z dílny Matyáše Bernarda Brauna. „K deseti sochám z řecké a římské mytologie vyrobila Petra Hlavatá konkrétní vůně charakterizující jejich božské vlastnosti. Například vůně bohyně plodnosti, země a rolnictví Demeter je opravdu autenticky zemitá, bohyně lásky Afrodita voní po růžích a jasmínu, zatímco bájného siláka Herkula poznáte podle vůně koriandru, ambry a kapradí,“ přibližuje pojetí Lapidária kastelán Milan Zoubek.

Archiv vůní se nachází v části přízemí bývalé latinské školy a v září a říjnu je možné jej navštívit pouze o víkendech a svátcích vždy od 14 do 17 hodin. Prohlídky Lapidária se konají ve stejných termínech vždy v 14.15 hodin a trvají přibližně 30 minut. Po dobu trvání prohlídky je Archiv vůní uzavřen. Vstupné do Archivu vůní je zdarma, do Lapidária vůní se platí 30,- Kč za osobu.     (tz)

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *