Sobota patří v Plzni PilsnerFestu. Začíná se v jedenáct dopoledne

http://plzen.cz/wp-content/uploads/2014/10/plzen_cz_1412546784_Pilsner-Fest-2014-slavnostn%C3%AD-p%C5%99%C3%ADpitek-z-nov%C3%BDch-plechovek-700x357.jpg

Rok 1842 bude už navždy nejen v plzeňské historii zapsán zlatým písmem. Právě tehdy totiž opustila místní měšťanský pivovar vůbec první várka originálního spodně kvašeného ležáku. Sládek Josef Groll byl tím, kdo poprvé brilantně spojil výjimečnou plzeňskou vodu z podzemních pramenů, hořký žatecký chmel nazývaný poloraný červeňák a světlý ječný slad, aby dal vzniknout jedinečnému pivu se zlatavou zářivou barvou a sněhobílou pěnou s říznou a znamenitou chutí, jakou dosud svět nepoznal.

Tento výjimečný okamžik, který se odehrál před 174 lety, připomene tradiční PilsnerFest. Protože se oslava zrodu zlatého ležáku PilsnerUrquellslaví v co nejbližším termínu od výročí 5. října 1842, kdy byla uvařena jeho první várka, připadne letos narozeninová oslava na sobotu 1. října 2016.Začne v 11:00 hodin.

PilsnerFest je neodmyslitelně spojen s areálem pivovaru Plzeňského Prazdroje a patří k nejnavštěvovanějším festivalům u nás – vloni na něj zavítalo přes 50 tisíc lidí.Středem pozornosti vyhlášeného festivalu se takletos stane stejně jako vždy jediný plzeňský originál PilsnerUrquell – zakladatel všech spodně kvašených piv, oblíbených a rozšířených po celém světě. Na jeho počest přijme otevřená náruč plzeňského pivovaru tisíce návštěvníků, kteří mohou zažít autentickou pivovarskou atmosféru, ale taky si užít spoustu kvalitní gastronomie a bohatý program v doprovodu významných osobností, které uchovávají tradiční pivovarská řemesla a už po generace dělají plzeňský ležák tím, čím je.

PilsnerFestové prohlídky pivovaru

10:00 – 21:00, začátek prohlídek v Návštěvnickém centru

Jako každý rok si návštěvníci PilsnerFestu mohou ozvláštnit festivalový den PilsnerFestovouprohlídkou pivovaru Plzeňský Prazdroj. Její součástí bude návštěva pivovarské bednárny, která je ukrytá v areálu pivovaru a není běžně veřejnosti přístupná, prohlídka historických sklepů a samozřejmě ochutnávka nefiltrovaného ležáku čepovaného přímo z dubových sudů. Prohlídku návštěvníci zakončív takzvaném „podsvětí“, které bude veřejnosti otevřeno poprvé. Přezdívá se tak zázemí historické varny, která dá nahlédnout pod varné pánve a kádě, ve kterých se do roku 2004 vařilo pivo PilsnerUrquell.Prohlídky za vstupné 100 Kč budou vzhledem ke zvýšenému zájmu probíhat v 15minutových intervalech.Vstupenky je možné zakoupit předem na www.prazdrojvisit.cz.

Hromadný přípitek

18:42, obě pódia

18:42, to je čas, kdy si1. října všichni milovníci plzeňského ležáku společně připijí na jeho počest a slávu. Čas odkazuje k velmi významnému roku 1842, kdy spatřila světlo světa vůbec první várka slavného originálu a začala šířit věhlas plzeňského piva doma i ve světě. Slavnostní přípitek s překvapením se uskuteční současně na obou pódiíchPilsnerFestu a pronesou ho hlavní představitelé pivovarua města Plzeň. Těsně před přípitkem se navíc narazí přímo na jedné ze scén 174 litrový dřevěný sud piva, jako odkaz k 174. narozeninám. Mimoto se začnou v areálu pivovaru od 18:00 rozdávat i plechovky určené k hromadnému přípitku.

Hudební program

Návštěvníci se na PilsnerFestu mohou těšit na jedinečný pivní zážitek, který jim přiblíží atmosféru prazdrojských sklepů a pivovaru před 174 lety. Celodenní program však podpoří svým vystoupením také několik hudebních interpretů a kapel.

 

Na to, jaká hudba zpestří náladu na oslavě narozenin plzeňského ležáku, dohlíží už tradičně dramaturg Pavel Anděl. „PilsnerFest je velmi speciální událostí, protože se nejedná o klasický hudební festival. Je to oslava výročí piva, které změnilo svět, a tak je třeba ty osobnosti a nástroje, které jeho narozeniny zpestří, vybírat velmi pečlivě,“ říká dramaturg. „Pro letošní zahájení Festu jsem zvolil tradiční českou kapelu Čechomor. Tu pak vystřídají třeba Chinaski, ležáku věrní TataBojs, anděly oceňovaná Bára Poláková nebo slovenský zpěvák MekyŽbirka. Kromě dvou hlavních pódií pak ožijí narozeninovou hudbou i některé pivní stany,“ dodává.

 

 

SCÉNA V PIVOVARU

    PROGRAM
od do
11:30 12:30 Čechomor
13:30 14:30 Mr. Elastik
15:30 16:30 Blue Effect
17:30 18:30 Imodium
18:42 SLAVNOSTNÍ PŘÍPITEK
20:00 21:00 Chinaski
22:00 23:00 TataBojs
0:00 1:00 Benjaming´sClan
SCÉNA ZA BRANOU
    PROGRAM
od do
13:00 14:00 Portless
15:00 16:00 TheFellas
17:00 18:00 Bára Poláková
18:42 SLAVNOSTNÍ PŘÍPITEK
19:00 20:00 Miroslav Žbirka
21:00 22:00 TravisO´Neill and His CardinalSins
23:00 0:00 Hookers and Covers

Promile INFOa zóna K-lee-deck

Zejména pro klid řidičů, ale obecně pro všechny festivalové zájemce o bezpečný návrat domů z Festu bude opět k dispozici odpočinková zóna K-lee-deck. Návštěvníci ji najdou u horního podia poblíž vstupu do areálu. V rámci projektu Promile INFO si v ní mohou zdarma dýchnout do profesionálního alkoholtesteru a dozvědět se, za jak dlouho pro ně bude bezpečné usednout za volant vozidla. Zároveň si mohou vyzkoušet tzv. opilé brýle, probrat s odborníky zásady bezpečné konzumace alkoholu nebo si jen tak oddychnout v zázemí modrého stanu.

 

Náramek jako identifikace plnoletosti

Především zletilým návštěvníkům, kteří působí na své okolí příliš mladistvým dojmem, je určen praktický a stylový „agecheck“ pásek. Jeho viditelné připnutí na ruku zabránípřípadným nedorozuměním při objednávání piva u výčepů. Návštěvníci jej můžou získat v informačníchcentrech, která budou mít podobu dřevěného sudu – jedno najdou u historické pivovarské brány a druhé v horním areálu pivovaru.

 

 Stejně jako vloni neskončí oslavy originálního plzeňského ležáku pouze PilsnerFestem. Na festivalový den totiž navážou ještě regionální slavnosti po celé zemi, které taktéž připomenou jeho 174. výročí. V říjnu a listopadu budou vybrané restaurace a pivnice čepovat nefiltrovaný PilsnerUrquellze stylového dřevěného sudu, který do všech koutů ČR přiveze na svém tradičním koňském povozu poslední česká formanka Jana Šůsová za doprovodu plzeňského sládka. Ten bude zodpovědný za jeho slavnostní naražení. Společně s nimi vždy dorazí i putovní hudební kapela, která svůj repertoár podřídí vždy místu oslav.

Oslavy začnou 6. října v pražské pivnici U Pinkasů, což byla první hospody za hranicemi Plzně, kde se plzeňský ležák prvně ochutnal. Plzeňský forman Martin Salzmann, který tehdy vozil různé zboží na trase Plzeň – Praha, totiž v Praze přespával u svého známého krejčího Pinkase. Jednou mu přivezl dvě vědra plzeňského piva, které se od tehdejších nefiltrovaných piv lišilo tím, že vznikalo spodním kvašením, mělo zlatožlutou barvu, sněhobílou pěnu a chutnalo nevídaně. Krejčí Pinkas ho zkusil vyšenkovat a nestačil se divit, jak rychle šlo na odbyt. Šenkýřský pokus ještě párkrát zopakoval a v krátké době vyměnil jehlu s nůžkami za pípu s plzeňským pivem.

Z Prahy se oslavy přesunou ještě do dalších krajských měst České republiky – například Českých Budějovic, Karlových Varů, Brna, Ústí nad Labem, Olomouce, Zlína nebo Ostravy. Zavítají dokonce i do Bratislavy a skončí v Plzni 11. listopadu.

 

 

 

 

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *