Skupova Plzeň rozdala ceny za umělecké výkony v oblasti loutkového a alternativního divadla

V sobotu večer byly v rámci 32. Skupovy Plzně v Divadle ALFA slavnostně předány ceny festivalu. V soutěži se utkalo celkem 15 inscenací českých profesionálních loutkových a alternativních divadel, které vybrala dramaturgická rada festivalu z 50 přihlášených. Odborná porota v čele s profesorem Karlem Makonjem rozdala celkem 7 Cen města Plzně a udělila také 6 Zvláštních cen poroty. Dalšími členy poroty byli výtvarnice a scénografka Irena Marečková, loutkoherec a animátor František Váša, divadelní teoretička Eva Kyselová a dramaturg, produkční a režisér Ewan McLaren.

„Loutkové divadlo se nemůže izolovat od ostatních žánrů,“ komentoval přítomnost alternativních divadel na Skupově Plzni předseda poroty profesor Karel Makonj. A poukázal na příklad oceněné taneční inscenace La Loba. „Její propojení se světem loutkového divadla je hlubší, než jen přes loutku z kostí,“ dodal.

 

Porota 32. Skupovy Plzně udělila:

Cenu města Plzně Vítu Peřinovi za text Hodina Komenského aneb Život J. A. K. trochu jinak – za poskytnutí šance přiblížit pedagogiku Komenského divadlem hrou.

Cenu města Plzně Lence Volfové a Jiřímu Jelínkovi za partnerské herectví a komunikaci s divákem v inscenaci Mami, už tam budem? Divadla Minor.

Cenu města Plzně skupině Handa Gote za inscenační koncept projektu Erben: Sny, reflektující období českého romantismu.

Cenu města Plzně tvůrčímu týmu inscenace La Loba za syntézu složek, vytvářející originální scénickou poetiku.

Cenu města Plzně Luďkovi Vémolovi a Ivetě Kalouskové za scénografii a nápadité užití a animaci objektů v inscenaci Hygiena krve Divadla Líšeň.

Cenu města Plzně Kamilovi Bělohlávkovi za výpravu inscenace Spadla klec Divadla Alfa s přihlédnutím ke scénografii inscenace O bílé lani Divadla Drak.

Cenu města Plzně Jiřímu Vyšohlídovi za hudební plán inscenace O bílé lani Divadla Drak.

 

A Zvláštní ceny poroty:

Zvláštní cenu poroty Tristanu Vogtovi, Joachimu Torbahnovi a Danielu Glogerovi za režii, scénografii a pěvecký part v inscenaci Kouzelná flétna Thalia Kompagnos und Kontraste.

Zvláštní cenu poroty Kataríně Aulitisové a Markétě Plaché za inspirativní pedagogické vedení inscenačního projektu Múr studentů KBT VŠMU.

Zvláštní cenu poroty skupině Wariot Ideal za jevištní dekonstrukci v praxi.

Zvláštní cenu poroty Bartoloměji Veselému za herectví v inscenaci Já jsem Krabat s přihlédnutím k rolím v inscenaci Filmmakeři Malého divadla.

Zvláštní cenu poroty Doře Bouzkové za nejveselejší mexické Dušičky do kapsy v Evropě.

A Zvláštní poděkování šéfredaktorce Adéle Vondrákové a redakci festivalového zpravodaje Skupa ´s Daily za kvalitní reflexe.

Na programu Skupovy Plzni je v průběhu pěti dnů, od středy 8. 6. do neděle 12. 6., celkem 39 divadelních a filmových představení, nechybí doprovodný program v podobě koncertů, výstav či loutkářských dílen.

Do nedělního poledne festival navštívilo zhruba tři a půl tisíce diváků v sálech Divadla ALFA, Papírny, DEPA2015 a Moving Station, dalších přibližně jeden a půl tisíce diváků vyhledalo venkovní akce na Náplavce, na nádvoří Muzea loutek a na zahradě Divadla Alfa.

Většina festivalových představení byla vyprodaná, největší zájem byl o Biograf, se kterým do Plzně přijela La Putyka. Mezi zajímavými zahraničními hosty diváci ocenili především zahajovací představení německého souboru Thalias Kompagnons and ensemble KONTRASTE Kouzelná flétna, které už deset let sklízí úspěchy na evropských festivalech a nyní se představilo i v České republice. Na Skupovu Plzeň se speciálně kvůli němu vypravili i někteří čeští odborníci na operu.

Mezi zahraničními festivalovými hosty nechyběli dramaturgové loutkářských festivalů např. z dánského Silkeborgu, slovinské Lublaně, japonské Iidy nebo kanadského Montrealu. Jestli si pro hostování ve své zemi vybrali některý z titulů uvedených na Skupově Plzni, se teprve ukáže.

„Festival se letos vyznačoval různorodostí, v jeden den mohli diváci vidět loutkovou klasiku, grotesku, taneční nebo čistě alternativní představení. Řada inscenací vyvolala zajímavé odborné diskuse o směřování loutkového divadla a jeho vstupu do dalších žánrů,“ uvedl ředitel Divadla ALFA a ředitel festivalu Skupova Plzeň Jakub Hora.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *