Skoro 50 tisíc lidí slavilo v Plzni vznik republiky, do ulic vrátil lampionový průvod

V pátek 28. října 2022 oslavilo téměř 50 tisíc Plzeňanů a návštěvníků západočeské metropole 104. výročí vzniku republiky. Bohatý program připravilo město Plzeň se svými partnery, nabídl veřejnosti zcela zdarma nebo za zvýhodněné vstupné prohlídky téměř čtyř desítek turisticky zajímavých míst – muzeí, galerií, divadel a parků, pozval také na sportoviště, do zoologické zahrady, Techmania Science Center, historického podzemí a dalších lokalit. Po dvou letech ulicemi prošel oblíbený lampionový průvod a oslavy zakončil ohňostroj na náměstí Republiky. 

Přesně před 104 lety byla vyhlášena samostatná Československá republika, do jejíhož čela byl zvolen Tomáš Garrigue Masaryk. “Ne vždy ale byly naše dějiny zalité sluncem, ne vždy jsme mohli tento významný státní svátek slavit. Brzy jsme bohužel poznali, že svoboda má nevyčíslitelnou hodnotu, když jsme o ni opakovaně přišli. Poprvé za protektorátu, podruhé v době komunistické diktatury. Obě období už jsou naštěstí za námi, ale zatímco za nacismem jsme udělali tlustou čáru, komunismus v naší společnosti zanechal šrámy, které dosud nezmizely. Je proto více než evidentní, že naše minulost nás stále rozděluje. Měli bychom si proto uvědomit, že o to větší zodpovědnost je na každém z nás, abychom se rozdělit nenechali. Abychom si nenechali ukrást náš stát a naši svobodu,“ řekl ve svém projevu primátor Plzně Roman Zarzycký.

Vzpomínkového setkání u Památníku národního osvobození se zúčastnili také představitelé městských obvodů a Plzeňského kraje, zástupci vlády a Parlamentu ČR, Plzeňského biskupství, policie, vojska, několika spolků a organizací. Součástí akce bylo i složení slibu novými strážníky Městské policie Plzeň. Z náměstí T. G. Masaryka se v 18 hodin vydal lampionový průvod až na náměstí Republiky.

Novinkou letošních oslav byla hudební vystoupení na náměstí Republiky, kde se představil orchestr ZUŠ Sokolovská Ambito a folkrocková kapela Epydemye, která svými písněmi připomněla životní osudy osobností československých dějin 20. století – Milady Horákové, Jana Palacha, Josefa Mašína a dalších. Nově si Plzeňané užili také Den otevřených dveří na Masarykově základní škole na Jiráskově náměstí, jejíž základní kámen položil prezident Masaryk. Město připravilo i vzdělávací trasu s názvem Americká – osa centrální oblasti, kterou si mohou lidé projít ještě do pondělí 31. října. Stezka se 12 zastaveními vede od Paluby Hamburk přes Americkou po náměstí T. G. Masaryka, návštěvníky seznámí s jednou z nejvýznamnějších plzeňských ulic a jejím bezprostředním okolím. Upozorní na zajímavá místa, události i osobnosti města Plzně z období 1. republiky a 20. století.

Kromě zmíněné naučné stezky po Americké a jejím okolí mohou lidé ještě do 3. listopadu navštívit dvě výstavy z doprovodného programu oslav. Stavitele města Plzně v letech 1914–1948 představuje výstava ve Smetanových sadech, tři významná sokolská jubilea připomíná expozice v mázhauzu plzeňské radnice.

Zdroj: www.plzen.eu

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *