Signál v Brdech bude už příští rok

https://img.obrazky.cz/?url=c260e08a255e6fa7&size=2

Pokrýt signálem mobilních operátorů oblast CHKO Brdy by se mohlo podařit v roce 2017. Shodli se na tom při úterním jednání na krajském úřadě zástupci Plzeňského kraje, mobilních operátorů, Armády ČR a Vojenských lesů. Mobilní signál je důležitý pro zajištění včasné pomoci záchranných složek v této oblasti.

„Brdy jsou nově otevřeným prostorem s nedotčenou přírodou, ale také nebezpečné území. Důvodem ovšem nejsou zbytky nevybuchlé munice, na jejímž odstraňování pyrotechnici stále pracují, ale především absence signálu pro mobilní telefony. Ten je totiž nezbytný pro zásah záchranných složek, ať už policie, hasičů, ale zejména zdravotní záchranné služby,“ vysvětluje náměstek hejtmana Plzeňského kraje Ivo Grüner a dodává: „I zdánlivě banální úraz cyklisty nebo turisty může vést k ohrožení života, protože zraněného bude velký problém na rozsáhlém území vůbec najít.“

Nad problematikou pokrytí území signálem se v úterý 9. srpna 2016 sešli zástupci operátorů O2, T-mobile i Vodafone a společně s dalšími zúčastněnými hledali řešení, kterým by mohlo být využití vysílačů na vrchu Drahlín a Praha, jež jsou ve vlastnictví Armády ČR. Zde by mohly být umístěny vysílače operátorů v roce 2017. „Všichni zúčastnění mají zájem najít společné řešení, a tím by využití armádních vysílačů mohlo být, než bude možné pokrýt celé území. Pro pokrytí celé oblasti je třeba koordinace postupu se zástupci CHKO Brdy a spolupráce při vybudování nových vysílačů na tomto území,“ pokračuje náměstek Ivo Grüner.

Pro zajištění bezpečnosti turistů a návštěvníků oblasti Brd se pracuje také na vytvoření záchranných informačních bodů, ze kterých by bylo možné přivolat pomoc. „S odborníky na IT řešíme nyní možnost využití nové technologie při vybudování záchranných bodů v místech, kde jsou křižovatky nebo odpočívadla. Z těchto záchranných míst by bylo možné spojit se s operátorem a přivolat pomoc,“ popisuje další z možných řešení náměstek. Pokrytí území těmito „hlásiči“ je v plánu v příštím roce. Nyní se budou vyhledávat místa, kam by bylo vhodné záchranné body umístit. „Rád bych poděkoval všem zúčastněným za vstřícnost při řešení této problematiky,“ dodává Ivo Grüner.

 

 

 

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *