Šestatřicátý ročník Smetanovských dnů začne 2. března koncertem Sinfonieorchester z Lipska

36. Smetanovské dny: SLAVNOSTNÍ ZAHÁJENÍ FESTIVALU

Šestatřicátý ročník mezinárodního multižánrového festivalu Smetanovské dny, který se uskuteční od 2. do 24. března, představí plzeňskému publiku nejen skvělé hudební zážitky, ale i divadlo, výstavy a literární večery. Pořadatelem festivalu je Plzeňská filharmonie, která dramaturgii festivalu složila z nejlepších českých jmen, doplněných o zajímavé zahraniční interprety.

První den festivalu proběhne pietní akt u pomníku Bedřicha Smetany, který připomene jeho datum narození a hluboký vztah, který k Plzni choval. Samotný zahajovací koncert pak bude v režii MDR Sinfonieorchester z Lipska s šéfdirigentem Kristjanem Järvim. Hudební část programu připomene významné skladatelské osobnosti v podání Dvořákova tria nebo Panochova kvarteta s programem skladeb Bedřicha Smetany, Jakuba Jana Ryby a Antonína Dvořáka. V podání Plzeňské filharmonie, Kühnova dětského sboru a předních sólistů vyslechneme koncertní provedení baletu Bohuslava Martinů Špalíček.

V nezvyklém prostoru Návštěvnického centra Plzeňského Prazdroje se představí přední české žesťové uskupení Czech Brass s programem Charpentier, Bach, Bizet a to nejlepší z filmové hudby. Působivým zážitkem bude uvedení díla Labyrint světa a ráj srdce, které vzniklo na původních textech Jana Ámose Komenského a bude představeno v katedrále sv. Bartoloměje s přednesem Marka Ebena a za varhanního doprovodu Ireny Chřibkové. Finálovým večerem vyvrcholí v rámci festivalu také 32. ročník Mezinárodní smetanovské klavírní soutěže, jehož pořadatelem je Konzervatoř Plzeň.

 

Zajímavá představení chystá v rámci festivalu Smetanovské dny i Divadlo J. K. Tyla, které uvede činohru, operu i balet. Festival nezapomíná ani na mladší diváky, pro které jsou připraveny Miniopery Jaroslava Uhlíře a Zdeňka Svěráka v podání Dětské opery Praha, nebo pohádková opera Kocour v botách v prostorách Malé scény Divadla J. K. Tyla.

 

V rámci tradičně široké dramaturgie festivalu se centrální osou stane motto Člověk a společnost 19. století tváří v tvář katastrofě, jež bude i tématem mezioborovém sympózia tentokrát pořádaného Ústavem pro českou literaturu AV ČR, v. v. i. a Národní galerií v Praze ve spolupráci se Západočeským muzeem v Plzni a Západočeskou galerií v Plzni.

 

Skvělou tečkou za třemi týdny festivalu pak bude 24. března závěrečný koncert Severočeské filharmonie Teplice a Českého filharmonického sboru Brno pod vedením charismatického dirigenta Charlese Olivieri-Munroea.

 

 

Smetanovské dny jsou vynikající vizitkou plzeňské kulturní scény a každý rok nabízí neopakovatelné hudební a kulturní zážitky. Vstupenky je možné zakoupit v kanceláři Předprodeje vstupenek vedle Informačního centra města Plzně na náměstí Republiky v Plzni, na koncertech Plzeňské filharmonie nebo přímo na internetových stránkách Smetanovských dnů.

 

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *