Semlerova kavárna na Borech se otevře už ve čtvrtek 1. prosince

Už ve čtvrtek 1. prosince bude slavnostně otevřeno SEMLER CAFÉ, dlouho očekávaná kavárna v Semlerově rezidenci na Klatovské třídě 110 v Plzni na Borech. Příjemné posezení při výborné kávě doplní při otevření hudební program, v němž se představí Milan Karpíšek a Jiří Koptík. V advetním čase bude mít kavárna otevřeno denně kromě pondělí od 10 do 18 hodin.

Mimořádně rozsáhlý několikapodlažní bytový dům Oskara Semlera, který prošel několikaletou rekonstrukcí a od letoška je otevřen pro veřejnost, je založen na principu tzv. Raumplanu, čímž je ojedinělý a v regionu zcela unikátní. Koncepcí představuje završení řady bytových interiérů, navržených v letech 1907-32 v Plzni Adolfem Loosem.

Dispoziční řešení má přímou návaznost na Müllerovu vilu v Praze, která bezprostředně předcházela a na obou úpravách se podíleli autoři ze stejného okruhu i shodné provádějící firmy. Semlerův byt doplňuje Müllerovu vilu do unikátní dvojice. Odlišuje se přizpůsobením danostem staršího objektu (vytváří vilu v domě) i rozdílným detailním řešením navrženým Heinrichem Kulkou, Loosovým spolupracovníkem a pokračovatelem. Na rozdíl od Müllerovy vily jde o práci až do současnosti prakticky neznámou širší veřejnosti. Objekt, který vznikl jako úřednický bytový dům Škodových závodů, získala v roce 1932 rodina Oskara Semlera a jeho část upravila na své reprezentační rodinné sídlo. Oskar Semler byl jedním z nejvýznamnějších místních podnikatelů. Rodina musela v roce 1939 emigrovat a dům byl zabrán nejprve říšskými a pak československými úřady.

Zdroj: Západočeská galerie v Plzni

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *