Šéf pirátů z Plzeňska Lukáš Bartoň má být předsedou výboru ve Sněmovně

Piráti navrhují svého krajského šéfa na Plzeňsku, nově zvoleného poslance Lukáše Bartoně, na předsedu sněmovního výboru pro vědu, vzdělání, kulturu, mládež a tělovýchovu. Podle plánu pirátů by si měly vedoucí pozice ve sněmovních výborech rozdělit opoziční strany podle systému poměrného zastoupení ve Sněmovně. Vědecký pracovník na Fakultě strojní Západočeské univerzity v Plzni Lukáše Bartoň má v čele výboru prosadit navýšení výdajů na vzdělávání alespoň na úroveň Evropské unie, tedy na 5 % hrubého domácího produktu.

“Voliči rozhodli o rozložení sil, dle tohoto klíče bychom měli diskutovat i o rozdělení čelních funkcí ve výborech. Znovu opakuji, že sněmovní výbory jsou významným prvkem našeho demokratického systému. Plní kontrolní funkci a jsou zcela nezastupitelné v legislativním procesu. Pokud menšinová vláda ANO bude kontrolovat veškerá ministerstva, pak bychom rádi diskutovali o svěření vedení výborů do rukou opozičních stran,” říká předseda pirátů Ivan Bartoš.

Podle jednacího řádu Sněmovny je předseda dolní komory automaticky předsedou organizačního výboru. Tento jediný výbor by připadl nominantovi ANO, zbylých 17 výborů by se mělo podle návrhu pirátů spravedlivě rozdělit mezi opoziční strany na základě získaných mandátů. ODS by podle návrhu jako nejsilnější opoziční strana získala čtyři předsedy výborů, piráti a SPD po třech, ČSSD a KSČM dva a KDU-ČSL, TOP 09 a STAN po jednom. Žádná z parlamentních stran nemá být dle pirátů opomenuta.

 

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *