Sametová revoluce v paličkované krajce. Můžete přijít na ukázkovou lekci do “Mydlárny”

Ve čtvrtek 12. září začíná v Národopisném muzeu Plzeňska (průjezd a sklepení Chotěšovského domu, nám. Republiky 13, Plzeň) výstava nazvané „Sametová revoluce v  paličkované krajce“.

Souborná výstava prezentuje soutěžní práce žáků kroužku paličkování při 26. základní škole Plzeň  zhotovené ku příležitosti třicátého výročí sametové revoluce. Metodou paličkování žáci ztvárnili nejen motivy související s  listopadovým převratem, ale současně s  tím také symboly české státnosti, prezentované v  letech 2016 a 2018 v  rámci krajkářských soutěží „Procházka s  Karlem IV“ a „100. výročí republiky – Květina k svátku“, pořádaných muzeem krajky Prachatice. S  folklorními motivy uspěli žáci v  téže soutěži s  folklorními motivy.

Kroužek paličkování, který vznikl na 26. základní škole v roce 2007, navštěvují dívky od 2. až do 9. třídy, občas se přidají i chlapci. Děti se zde naučí základy paličkování, řetízek, techniku plátno a polohod. Na 2. stupni si znalosti rozšiřují podle svého zájmu a šikovnosti. Pátým rokem se pravidelně děti účastní soutěže, pro mladé krajkářky, kterou pořádá „ Muzeu krajky v  Prachaticích“. Muzeum Prachatice zadává téma pro daný rok. Podmínkou účasti je namalování podvinku a upaličkování krajky. Děti mají úžasnou fantazii, je radost je podporovat v  jejich tvoření.

Jak dodává autorka výstavy Lenka Raunerová: „Nápad na uspořádání výstavy se zrodil při odpolední kávě u paliček v  Národopisném muzeu Plzeňska, tj. na kurzu paličkování pro začátečníky i pokročilé, které muzeum zrealizovalo na přelomu roku 2018 a 2019“. Výstava proto představí také paličkované krajky, vytvořené účastnicemi tohoto kurzu dle historických podvinků ze sbírek Západočeského muzea v  Plzni.

Ukázková bezplatná lekce dalšího kurzu paličkování se uskuteční 24. září mezi 10:00 a 12:00 hod. v „Mydlárně“ Národopisného muzea Plzeňska.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *