S pejskem či kočičkou můžete cestovat vlakem 1. i 2. třídou

S malými domácími mazlíčky jako jsou psi, kočky, králíci a podobná zvířata je cestování vlaky Českých drah docela jednoduché. Často stačí jen přepravka s nepropustným dnem a cesta s nimi nestojí nic navíc. Pejskové na vodítku musí mít vlastní jízdenku, ale se zvýhodněnou cenou.

„České dráhy přepravují malé domácí mazlíčky ve zcela uzavřených schránách s nepropustným dnem ve všech vlacích v 1. i 2. vozové třídě. Pokud má schrána rozměry maximálně 90 x 60 x 40 centimetrů, pak je jejich přeprava stejně jako u jiných ručních zavazadel bezplatná,“ informuje Zuzana Čechová, ředitelka odboru cenotvorby a produktové komunikace Českých drah

I s většími plemeny psů je cestování snadné a mohou jet přímo ve voze. Ve vlaku neplatí nějaký pevně stanovený limit počtu psů, kteří mohou být současně ve vlaku přepraveni, jako je tomu v některých jiných dopravních prostředcích. V jednom spoji se tak může sejít i několik cestujících s pejskem a všichni se mohou pohodlně dostat do svého cíle najednou. Vždy však platí nutnost vzájemné ohleduplnosti mezi chovateli i dalšími cestujícími.

Například z hygienických důvodů je však přeprava psů vyloučena v jídelních a lůžkových vozech, ve vozech 1. třídy, ve vozech a oddílech vyhrazených pro cestující s dětmi do 10 let nebo v tichých oddílech a vozech. Omezena je přeprava ve vozech lehátkových. Pejsci také musejí být během celé cesty na podlaze vozu (nesmějí sedět na sedadle). Velmi podobné podmínky pro přepravu zvířat platí také v okolních státech. Při cestování se zvířaty v zahraničí přesto doporučujeme seznámit se s místními podmínkami.

„Výhodné cestování vlakem s většími plemeny psů umožňuje také zjednodušený tarif pro jejich přepravu. Je rozdělen do pásem po 50 kilometrech. Za nejkratší úsek cestující zaplatí pouze 15 korun, za nejdelší nad 350 kilometrů je cena za přepravu psa pouhá padesátikoruna,“ doplnila Zuzana Čechová.

Při cestování vlakem se psem mimo schránu myslete také na bezpečnost svých pejsků a ostatních spolucestujících. V železničním provozu vznikají různé situace, při kterých se může zvíře leknout a nečekaně zareagovat. To může vést například k jeho zranění. Proto psy při přepravě na železnici mějte vždy na krátkém vodítku s bezpečně nasazeným náhubkem, aby nedošlo k případnému zranění okolních osob nebo dalších přepravovaných zvířat.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *