Rybářskou soutěž o Nákeřského a ČEZ kapra ovládly děti. Trofeje získali Liliana Voráčková a Marek Vaněk

Šestatřicet rybářů a rybářek, z toho 19 dětí, bojovalo v Nákří na Českobudějovicku o ČEZ kapra a Nákeřského kapra. Už tradiční obecní soutěž podpořila Skupina ČEZ v rámci programu letošního Oranžového roku v okolí Jaderné elektrárny Temelín. Klání u návesního rybníku Čekánku letos zcela ovládly děti.

„ČEZ kapr je speciální cena, kterou získá ten, kdo uloví první exemplář o minimální délce 15 centimetrů. Tato cena je vypsána jak pro kategorii dětí do 15 let, tak pro dospělé. Hlavní cenu, putovní pohár starosty Nákeřského kapra, získá rybář, který uloví nejdelší rybu. V obou kategoriích se hodnotí také nejvíce nachytaných ryb dle součtu jejich délky,“ potvrdil tradiční pravidla soutěže místostarosta Nákří Arnošt Mikolášek, který se ujal funkce hlavního rozhodčího.

První návnady šplouchly o hladinu Čekánku společně s údery zvonů na kostele Sv. Petra a Pavla, oznamujících osmou hodinu ranní. Během chvíle byl znám i nový držitel ČEZ kapra. Cenu získal lovec z kategorie dětí, Marek Vaněk. Jeho oceněnou rybou byl karas o délce 32 centimetrů. Pak se již naplno rozjela soutěž o trofej nejcennější, Nákeřského kapra.

Rybáři lovili, na ohništi se pekly kapří řízky, ženy rozlévaly rybí polévku a připravovaly nápoje. Na tradičně dokonale upravené návsi s rybníkem a parčíkem se spolu s lovci sešly bezmála dvě stovky lidí. Nevadilo ani, že se přes Nákří někdy v polovině soutěže přehnal vydatný déšť. Nikdo od vody neutekl. „Soutěž o Nákeřského kapra a ČEZ kapra, kterou pořádáme už od počátku s podporovou temelínské elektrárny, rozhodně patří k nejoblíbenějším akcím obce,“ konstatoval místostarosta. V pravé poledne pak kostelní zvony závod ukončily.

A bylo jasno. I druhá nejcennější trofej, putovní Nákeřský kapr, směřoval do dětských rukou. Štítky se jmény vítězů jednotlivých ročníku poháru tak rozšíří další s datem 11. 5. 2019 a jménem Liliana Voráčková.

V kategorii dětí nejvíce nachytal Marek Vaněk, držitel ČEZ kapra, 169 centimetrů. O pouhé tři centimetry pak zaostala nová držitelka Nákeřského kapra Liliana Voráčková (166 cm). Třetí místo obsadila Sofie Dvořáková za 70 centimetrů. Vítězem kategorie dospělých se stal Petr Vaněk (168 cm), druhé místo obsadil František Tyl (74 cm) a třetí Karel Čížek (44,5 cm).

„Příspěvek od temelínské elektrárny nám umožňuje vítězům věnovat kromě medailí a pohárů také slušné věcné odměny v podobě prutů, podběráků a dalších rybářských potřeb a náčiní,“ poznamenal Mikolášek.

Břehy Čekánku, který získal své jméno podle toho, že nemá přítok a tedy „čeká na vodu“, budou nyní patřit zase na rok především dětem. Ty zde mohou lovit bez povolení, ale vždy jen dle pravidla „chyť a pusť“, tedy stejně jako při závodech. (tz)

Foto Obec Nákří

 

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *