Rozsvícené vyhlídky 2022 vyšlou v sobotu poselství v morseovce

Opět po roce se na hodinu rozsvítí vybrané české a německé dominanty v naší krajině připomínající společnou minulost. V sobotu 27. srpna se ve 21 hodin rozsvítí na české straně Čerchov a Starý Herštejn, na německé pak Schwarzwihrberg, Drachenturm, Altenschneeberg, Bleschenberg, Bayernwarte a Hohenbogen.

Poprvé se české a německé dominanty v krajině rozsvítily v roce 2020. “Jednalo se v podstatě o akci k zakončení společného česko-německého projektu dotovaného EU, kdy bylo zpřístupněno a propagováno hned několik „krajinných dominant“ – vyhlídek, vrcholů, zřícenin bývalých strážních hradů či bývalých odposlouchacích stanic,” uvedla Zuzana Langpaulová ze Svazku Domažlicko. “Například na české straně jsme dozdili a na vyhlídkovou věž upravili jižní věž původního hradu Starý Herštejn. Všechna tato místa odkazují na společnou minulost (strážní hrady podél obchodních stezek, rozhledny jako projev touhy „podívat se dál“, třeba až za hranici a odposlechové stanice jako přímí svědci tzv. studené války). Jejich „rozsvícením“ jsme chtěli na závěr projektu upozornit na jejich vzájemnou souvislost jakož i přilákat na ně pozornost veřejnosti,” dodala.

Rozhledny či věže nejsou přímo nasvícené, spíše se jedná o to, že jsou na nich rozsvícené velké reflektory a z dálky jsou pozorovatelné ve tmě jako svítící body. Lidé mohou „světýlka“ pozorovat z různých míst regionu, odněkud je jich vidět více najednou, odněkud méně… Někteří lidé chodí i přímo na rozsvícené vyhlídky a setkávají se tam na příjemném nočním výletu. “Akci pro nás i pro německé partnery technicky zajišťují převážně dobrovolní hasiči z různých obcí, ale i členové horské služby apod. Letos jsou s akcí spojeny i zmíněné doprovodné programy a aby vyhlídky pouze nesvítily, pokusíme se to letos zpestřit vysílanými vzkazy morseovou abecedou,” informuje Zuzana Langpaulová.

Poselství vysílané morseovkou se objeví každou čtvrthodinu. A aby si vzkaz mohli přečíst i ti, kdož nejsou zrovna v morseovce “silní”, pořadatelé na svých plakátech základy této abecedy zveřejnili.

Plakát na akci slibuje i doprovodný program. Jeho součástí jsou například:

Komentovaná prohlídka bývalé odposlechové stanice na Hohenbogenu 14 – 16 hod (poplatek 6,- € za osobu, je nutné se předem přihlásit na TIC v Neukirchen b. Hl. Blut: +49 9947 940821, sraz u venkovního občerstvení věže)

Komentovaná prohlídka „Dračí věže“ (Drachenturm) v Treffelsteinu 19:30 – 20:30

Pořadatelé doporučují rovněž expozici Kulturního centra Pivovar Domažlice: Pozor, hranice! Achtung, Grenze! a expozici Muzea Chodska v Domažlicích: Čerchov – hora, která spojuje

Možnost občerstvit se bude na Čerchově (Kurzova věž), na Altenschneebergu (Tiefenbach), Bayernwarte (Furth im Wald), na Schwarzwirhbergu (Rötz) a od 19 hodin také na „Dračí věži“ (Treffelstein).

Foto z prvních Rozsvícených vyhlídek: Andreas Mühlbauer

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *