Rokycanské koupaliště se otevře 1. června. Letos to bude jeho devadesátá sezóna

Vstupné se nenavyšuje. To je určitě jedna z důležitých informací letošní koupací sezóny v Rokycanech. Brány na Městském koupališti se tam tradičně otevřou 1. června. V pátek 19. dubna začalo samotné napouštění koupaliště z řeky Klabavy, do kterého je potřeba do konce května přečerpat 24 tisíc kubíků vody z Klabavy. V červnu město oslaví 90 let od otevření koupaliště.

„Naše přírodní koupaliště o rozloze 12 tisíc metrů čtverečních je druhé největší v České republice a jedno z nejoblíbenějších v západních Čechách. Vloni nás navštívilo přes 45 tisíc návštěvníků, zcela nejvyšší návštěvnost byla v roce 2018, přes 79 tisíc lidí. Doufáme, že letos překonáme úroveň loňské návštěvnosti,“ vysvětlil Jaroslav Moravec, vedoucí Sportovních zařízení města Rokycany.

Na začátku dubna začala samotná příprava koupaliště na sezonu. Nejprve prošla údržbou čistička vody, kdy se zkontrolovala cirkulační čerpadla, montovala se dávkovací čerpadla a vyčistily se akumulační jímky na vodu, v závěru se namontovala čerpadla na atrakce. „Dalším krokem je vždy kompletní vyčištění betonového dna koupaliště. Museli jsme vyčistit místo jímání vody z Klabavy nad soutokem s Holoubkovským potokem a namontovat sací čerpadlo, odkud je voda čerpána do akumulačních jímek přes dva filtry. Závěr přípravy na sezonu patří ošetření dřevěných prvků, jako jsou lavičky, kabiny. Před samotným otevřením upravíme pískové a travnaté plochy. V tomto týdnu nám firma začne opravovat pergoly u kabinek, které jsou již jako vždy plně obsazeny,“ vysvětlil postup přípravy Jaroslav Moravec.

Objem koupaliště je 24 tisíc kubíků s největší hloubkou 2,5 metru, 450 kubíků je objem brouzdaliště s hloubkou do 60 centimetrů. „Ročně čerpáme z Klabavy do koupaliště 50 tisíc kubíků. Čerpání do koupaliště jsme zahájili v pátek 19. dubna. Denní odběry vody jsou závislé na počasí a stavu vody v řece. Čerpáme ve dne i v noci. Hodinový průtok čerpadla je 43 kubíků. O minulém víkendu jsme museli čerpání přerušit z důvodu deštivého počasí. Do tří týdnů budeme mít napuštěno,“ doplnil Zdeněk Frána, vedoucí provozu bazénu a koupaliště Sportovních zařízení města Rokycany.

Město Rokycany si letos připomene 90 let od slavnostního otevření koupaliště dne 24. června 1934. Oslavy se připravují na pátek 28. června 2024. V odpoledních hodinách bude program pro děti, podvečer bude patřit dvěma koncertům. V areálu koupaliště bude po celé léto k vidění výstava o historii koupaliště. Město proto v dubnu vyzvalo občany, zda mají historické vstupenky, fotografie, plakáty ke koupališti, zda by je poskytli městu pro připravovanou výstavu.

V loňském roce bylo možné poprvé na koupališti platit platební kartou vstupné, které se navýšilo v roce 2023, v letošním roce zůstává stejné jako vloni. Celodenní vstupné pro dospělého bude 100 korun, zlevněné 80 korun, děti do 6 let zdarma. Rodinné vstupné (2+2) vyjde na 280 korun.

O zřízení koupaliště rozhodlo zastupitelstvo města Rokycan v březnu 1932, slavnostní otevření proběhlo 24. června 1934 za účasti 4800 osob. Po druhé světové válce bylo zřízeno brouzdaliště pro děti. V roce 1991 byla vybudována čistička vody, o pět let později proběhla výstavba tří bloků nových kabin, byl zrekonstruován povrch brouzdaliště. Vybavení koupaliště je stále doplňováno, nejnovější je vodní hřiště pro děti, v současné době je dokončeno hřiště pro míčové sporty. Velmi oblíbené je pronajímání kabinek na koupališti na celou sezonu, kdy se již tato tradice dědí v některých rokycanských rodinách.

Zdroj: Město Rokycany

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *