Rakouský generál Vydra přijíždí do Plzně. Začínají Napoleonské slavnosti

Napoleonské akce, které se na různých místech České republiky konají již přes 20 let, se poprvé v podobě tzv. Napoleonských slavností představí ve dnech 12. – 13. srpna také v Plzni. V pátek na náměstí Republiky dorazí vojenský průvod za účasti pana Václava Vydry, který se veřejnosti představí v roli rakouského generála. V sobotu je připraven bohatý program v Křimicích včetně vojenské bitvy ve zdejším zámeckém parku.

Dvoudenní akce Napoleonské slavnosti ve dnech 12. – 13. srpna se poprvé představí v Plzni. Napoleonské války se Plzni sice vyhnuly, ale život v Plzni ovlivnily – Plzeň zažila několik průtahů vojsk protifrancouzských koalic a v Plzni a okolí (Křimice a Litice) byli ubytováni zajatí francouzští vojáci. Od roku 1800 dokonce z obav z francouzského vpádu vznikaly v Plzni dobrovolnické jednotky včetně příchodu tzv. Morzinovského praporu „dobrovolnické“ Česko-moravsko-slezské legie arcivévody Karla. Válka se znovu připomněla v Plzni v roce 1813, kdy krajem táhlo saské vojsko a zároveň ustupovali francouzští vojáci po bitvě u Lipska.

Historická akce Napoleonské slavnosti za finanční podpory statutárního města Plzeň a Plzeňského kraje připomene dobové události ve dvou dnech v centru města a v Křimicích. V pátek na náměstí Republiky projde v 17:30 hodin vojenský průvod na koních za účasti pana Václava Vydry v roli rakouského generála. V průvodu budou uniformovaní vojáci – pěší a jezdci. Slavnostní zahájení se uskuteční v 18 hodin a během následujícího dvouhodinového programu návštěvníci uvidí prezentaci starožitných zbraní, sabráž na koních (technika otevírání láhve šampaňského šavlí), ukázky šermu a jednotlivých armád včetně jejich výzbroje a výstroje, chybět nebudou ani hry pro děti. Po skončení se vojáci přesunou do Křimic, kde budou tábořit v zámeckém parku.

Sobotní program se uskuteční v Křimicích. Dopoledne v 10 hodin vyjde historický průvod od zámku k nádraží, k vidění budou ukázky výcviku vojáků u nádraží a od 11 hodin bude otevřen dobový tábor pro diváky včetně programu pro děti. Následovat budou jezdecké soutěže a ukázky dovednosti vojáků na koních v různých disciplínách a v 15 hodin vypukne vojenská bitva v zámeckém parku, po které se vydá průvod směrem k zámku.

Zdroj: www.plzen.eu

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *