Radnice rozvíjí spolupráci s univerzitou, daruje dron fakultě elektrotechnické

Město Plzeň pokračuje v intenzivní podpoře technického vzdělávání, zaměřuje se nejen na své mateřské a základní školy, ale podporuje i střední školy a také Západočeskou univerzitu v Plzni. Pro ni nedávno zastupitelé odsouhlasili darování bezpilotního letadla Robodrone Kingfisher v ceně 330 tisíc korun, stroj dostane fakulta elektrotechnická. Důvodem je rozvíjející se spolupráce v oblasti vzdělávání a vývoje. Dron dnes děkanovi elektrotechnické fakulty Jiřímu Hammerbauerovi předal technický náměstek primátora města Plzně Pavel Šindelář.

„Západočeská univerzita je pro nás důležitým partnerem. I na ní závisí, zda budeme mít v Plzni dostatek kvalifikovaných expertů pro technické obory. Máme ambice stát se moderní metropolí lákavou pro firmy z oblasti výzkumu a vývoje. Aktuálně se na ZČU rozbíhá například certifikátový program zaměřený na bezpilotní letectví, jehož vznik jsme iniciovali,“ řekl primátor Martin Zrzavecký. Jde o jediný program svého druhu v České republice, jenž bude možné od příštího akademického roku studovat právě v Plzni.

„Po absolvování certifikátového programu budou studenti schopni samostatně vést projekty v oblasti stavby nebo využití bezpilotních leteckých prostředků, a zvýší se tak jejich cena na trhu práce. Velmi oceňuji, že díky těmto aktivitám dochází k prohloubení spolupráce na společných projektech s městem Plzní. Kromě dronů jsou naši odborníci připraveni aktivně se podílet také na rozvoji konceptu Smart City Plzeň a v oblasti internetu věcí,“ uvedl rektor Miroslav Holeček.

Výukový program zajistí univerzita, zaměstnanci Správy informačních technologií města Plzně, konkrétně úseků Dronet a Drony SITMP, se do něj zapojí jako lektoři. Studentům poskytnou průpravu související se stavbou i provozem dronů, legislativou a letovou praxí.

„Kromě přínosu v rámci zmíněného výukového programu najde nový bezpilotní letoun využití také v oblasti vývoje, a to například v návaznosti na chytrý hasičský oblek, za jehož sestrojením stojí právě fakulta elektrotechnická. Dron například může nést senzory měřící plyny, fungovat jako součást komunikace a podobně,“ uvedl technický náměstek primátora Pavel Šindelář.

Plzeňská radnice chce spolupráci se západočeskou univerzitou rozvíjet i nadále. Aktivity jsou součástí konceptu Smart Edu Plzeň, tedy snahy města podporovat technické vzdělávání na všech jeho stupních. „Cílem projektů, které v rámci Smart Edu Plzeň realizujeme, je mít v západočeské metropoli dostatek technicky kvalifikovaných pracovníků. To je velká motivace pro firmy podnikající v oblasti inovací, aby do Plzně přesunuly svoji výrobu, což je výhodné hned z několika důvodů. Z hlediska města jednoznačně zvyšování prestiže a posilování značky Plzně jako centra znalostní ekonomiky, z pohledu zaměstnance je zásadní, že tyto společnosti nabízí skvělé pracovní podmínky s velmi zajímavým finančním ohodnocením,“ vysvětlil Luděk Šantora, ředitel Správy informačních technologií města Plzně, která stojí za projektem Smart Edu Plzeň i dalšími aktivitami na podporu technického vzdělávání.

 Konkrétně v oblasti bezpilotního létání má Plzeň velký potenciál, v areálu bývalých dopravních podniků vzniká v současné době Centrum Dronet pro podporu kybernetického průmyslu, obzvláště pak bezpilotního létání. Západočeská metropole navíc vlastní jako jediné město v České republice povolení k provádění leteckých prací.

 

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *