Původní animovaný film Jiřího Trnky shání finance na potřebnou digitalizaci. Lidé mohou přispívat až do 24. dubna na internetu

Zfilmované Jiráskovy Staré pověsti české s loutkami Jiřího Trnky jsou základním dílem české loutkové školy a patří do zlatého fondu českých animovaných filmů. Film ovšem není z technických důvodů uváděn, přestože je o něj na zahraničních přehlídkách zájem. Digitální restaurování tak nejen dílo uchová pro další generace, ale také jej zpřístupní celosvětovému publiku a znovu šíří slávu plzeňského rodáka Jiřího Trnky i věhlas české kinematografie.

„Plzeň je loutkařskou metropolí, kromě Trnkových filmů se tu v rukou jeho žáka Josefa Skupy zrodil i Spejbl a Hurvínek. Ukažme, že jsme pyšnými patrioty, a pošleme Trnkovo unikátní dílo Staré pověsti české do světa v podobě, v níž jej mohli shlédnout diváci v den jeho premiéry,“ vyzývají veřejnost organizátoři projektu Plzeň – Evropské hlavní město kultury 2015, kteří dílo slavného plzeňského rodáka letos připomínají prostřednictvím dvou výstav – Ateliér Jiřího Trnky (k vidění v Galerii města Plzně do 10.5.2015) a Trnkova Zahrada 2 (v ZČM do 24.5.2015).

Trnkovo dílo je světoznámé, inspirovalo animátory na celém světě. Špalíček, Císařův slavík, Bajaja – co titul, to řada cen a uznání, které jejich tvůrce Jiří Trnka získal pro naši kinematografii na zahraničních filmových festivalech. Ani Staré pověsti české nejsou výjimkou. Podle stejnojmenné knihy Aloise Jiráska natočil Jiří Trnka v roce 1952 celovečerní loutkový film a znovu jím dokázal své neobyčejné mistrovství. Monumentální umělecké dílo získalo Stříbrného lva v Benátkách v roce 1953, Cenu švýcarské filmové kritiky ve stejném roce a Velkou cenu v kategorii loutkových filmů v Montevideu v roce 1954. Staré pověsti české hlasem doprovodili Zdeněk Štěpánek, Růžena Nasková, Karel Höger, Václav Vydra a Eduard Kohout. Hudbu složil stálý spolupracovník Jiřího Trnky Václav Trojan.

Do úsilí navrátit film divákům nejen u nás se nyní může malým příspěvkem zapojit každý, kdo přispěje na internetovém portálu EVERFUND. Dárce zároveň získá jeden z bonusů, dle výše svého příspěvku – zrestaurovaný film do vlastní videotéky, vstupenku na unikátní výstavy díla Jiřího Trnky, nebo dokonce možnost zúčastnit se světové premiéry zrestaurovaných Starých pověstí českých, kterou bude zahájen letošní ročník Festivalu Finále v Plzni v sobotu 26. dubna. Projekt můžete podpořit až do 24. dubna na http://www.everfund.cz/cs/projekt/stare-povesti-ceske-jiriho-trnky-digitalne

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *