Pucciniho Edgar poprvé v Plzni! Martin Otava do plzeňského divadla přináší inscenaci, která se v Liberci stala senzací

Divadlo J. K. Tyla v Plzni uvádí operu Giacoma Pucciniho Edgar, jejíž premiéra se uskuteční v sobotu 24. října na scéně Velkého divadla.

Tvorbě Pucciniho, třetího nejhranějšího operního autora po Verdim a Mozartovi, se plzeňská opera věnuje soustavně již od začátku 20. století. Ještě za skladatelova života (tzn. do r. 1924) stihla uvést 10 inscenací jeho nejslavnějších titulů. Do 21. století vstoupila s Madamme Butterfly a během posledních 10 let mohli diváci v Plzni zhlédnout jeho Bohému, Manon Lescaut, Turandot, Toscu, Sestru Angeliku a Gianniho Schicchiho. Nastudování Edgara je pro Plzeň mimořádnou událostí, neboť dosud patřil k Pucciniho dílům, která tu ještě nezazněla (stejně jako jeho prvotina Víly, Vlaštovka z r. 1917 a Plášť z Triptychu).

DJKT je teprve druhou scénou, která Edgara u nás uvádí. České premiéry se dočkal v režii Martina Otavy v r. 2010 v Divadle F. X. Šaldy v Liberci. Inscenace se stala senzací celostátní soutěžní přehlídky Opera 2011, kde získala cenu kritiků i diváků.

Martin Otava, současný ředitel DJKT, přivádí jako režisér nyní Edgara i na plzeňské jeviště spolu se stejným tvůrčím týmem. Opětovně využívá magické scény Jána Zavarského a kostýmů navržených Danou Haklovou, hudební nastudování je dílem dirigenta Martina Doubravského.

V titulní roli alternují dva skvělí zahraniční tenoristé, patřící již ke stálým hostům plzeňské opery, Rafael Alvarez a Paolo Lardizzone. O Edgarovu přízeň budou až do krve soupeřit čerstvá držitelku Thálie Ivana Veberová či Lívia Obručník Vénosová jako Fidelia a Jana Foff Tetourová nebo Alžběta Vomáčková jako Tigrana. O roli Fideliina bratra Franka se dělí Jiří Brückler a Jiří Kubík. Opera je nastudována v italském originále.

Historii vzniku opery a její děj přibližuje dramaturg Zbyněk Brabec: „Edgara začal Puccini komponovat po úspěchu své prvotiny Víly z r. 1884. Operu u něho objednal nakladatel Ricordi, který doufal, že to bude po Vílách další úspěch mladého skladatele. Po nepříliš úspěšné premiéře v milánské La Scale v dubnu 1889 zmizel Edgar brzy z repertoáru, avšak Puccini se k opeře v následujících letech vracel a několikrát ji přepracoval. (Naposledy před uvedením v Buenos Aires 1905.)

Jako námět k Edgarovi posloužilo Puccinimu veršované drama Alfreda de Musset La Coupe et les lèvres  (Číše a rty), děj opery vzdáleně připomíná Bizetovu Carmen. Mladík Edgar, podobně jako důstojník Don José, se musí rozhodnout mezi dvěma ženami: cudnou dívkou ze své vlasti, svou mladickou láskou Fidelií a vášnivou, exotickou a nevěrnou Tigranou. Pucciniho libretista Ferdinando Fontana celkem věrně sleduje zápletku Mussetovy hry, pouze děj přeložil z Tyrol do Flander okolo roku 1300, hlavního hrdinu přejmenoval z Franka na Edgara a podobně přejmenoval i hlavní ženské hrdinky.“

O inscenaci režisér Martin Otava říká: „Edgar je pro mne výsostně romantické, dramatické dílo a má režie směřuje k tomu, aby naplno zazněly city, které v této opeře cloumají postavami až k hysterii, k vykloubenosti. Moc bych si přál, aby se nám podařilo toto zoufalství z lásky podat pravdivě a přesvědčivě. Opíráme se při tom o hudbu, která ve spojení s příběhem působí, jako když se strhne bouře. Lidé i jejich duše se v ní bezmocně potácejí, bouře je ničí a oni nemají šanci své divoké emoce ovládnout.“

 

Giacomo Puccini: EDGAR

Opera o třech dějstvích

Libreto: Ferdinando Fontana

Hudební nastudování a dirigent: Martin Doubravský

Dirigent: Jakub Zicha

Režie: Martin Otava

Scéna: Ján Zavarský

Kostýmy: Dana Haklová

Dramaturgie: Zbyněk Brabec

Sbormistr: Zdeněk Vimr

Nastudováno v italském originále

 

Edgar: Rafael Alvarez / Paolo Lardizzone

Gualtiero: Pavel Horáček / Jevhen Šokalo

Frank: Jiří Brückler / Jiří Kubík

Fidelia: Ivana Veberová / Lívia Obručník Vénosová

Tigrana: Jana Foff Tetourová / Alžběta Vomáčková

Sbor opery DJKT, externí sbor

Orchestr DJKT

Premiéra 24. října 2015 ve Velkém divadle

 

 

 

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *