První „úřednickou“ dětskou skupinu má město Plzeň

Magistrát města Plzně vychází vstříc svým zaměstnancům, kteří chtějí optimálně skloubit rodinný život a návrat do zaměstnání po rodičovské dovolené. Nejenom matkám, ale i otcům pečujícím o dítě do tří let věku nabízí možnost umístit svého potomka do vlastní dětské skupiny. Pod názvem Malíček zahajuje dětská skupina provoz v přízemí budovy v ulici Martinská 2 už 1. září. Je určena dětem ve věku od 18 měsíců do tří let včetně.

„Je pouze na rodičích samotných, zda využijí možnost být s dítětem na rodičovské dovolené do čtyř let jeho věku nebo se na svoji pracovní pozici vrátí dříve. Řada matek, ale i otců, kteří jsou zaměstnáni v rámci magistrátu, měli ještě donedávna jedinou možnost – pokud chtěli nastoupit do práce dříve, než dítě dovrší věk pro přijetí do mateřské školy, a neměli zázemí v podobě ochotných babiček, pak nezbývalo než uhradit každý měsíc sedm a více tisíc korun za hlídání nebo soukromou školku. Jsem opravdu rád, že statutární město Plzeň se svým magistrátem je prvním úřadem v rámci České republiky, který 1. září zahajuje provoz takzvaných firemních jeslí, vlastní Dětské skupiny Malíček,“ vysvětlil primátor města Plzně Martin Zrzavecký.

Zřízení dětské skupiny, do níž město investovalo více než půl milionu korun, však neulehčí návrat do zaměstnání jen rodičům z magistrátu, ale i těm z úřadů městských obvodů nebo příspěvkových organizací města.

„Zajištění kvalitní péče o dítě do tří let při současném nedostatku míst v jeslích je bezesporu tím zásadním, co rodiče zajímá, když zvažují návrat do zaměstnání. Dětská skupina, která spadá do gesce odboru sociálních služeb, vychází vstříc zájemcům v mnoha ohledech. Péči zajišťují dvě učitelky mateřské školy s dlouholetou praxí, Malíček sídlí v centru města v blízkosti většiny magistrátních budov, provozní doba je nastavena tak, aby rodičům-úředníkům vyhovovala, a vstřícná je i cena za péči srovnatelná s částkou požadovanou v běžných jeslích, tedy tři tisíce korun,“ upřesnila náměstkyně primátora Eva Herinková, do jejíhož rezortu zmíněná služba náleží.

„Součástí zázemí dětské skupiny je i oplocená zahrada v docházkové vzdálenosti v prostorách u Staré synagogy. Zájem o umístění je značný, k 1. září má skupina osm dětí, přičemž maximální její kapacita je dvanáct. Už nyní máme záznamy o dětech, které nastoupí v průběhu příštího roku. Pomyslný rekord v tomto směru drží kolegyně, která svého syna přihlásila do Malíčku už měsíc před tím, než se narodil, chtěla mít prostě jistotu, že v březnu 2017 se bude moci vrátit bez starostí zpět do práce,“ dodala vedoucí sociálního odboru Alena Hynková, která je zároveň vedoucí dětské skupiny.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *