První je první! Sládci z Prazdroje a Pivovaru Matuška společně uvařili speciální ležák k 100. výročí republiky

Plzeňský Prazdroj a Pivovar Matuška připravily k 100.  výročí založení Československé republiky speciální ležák, který nese název „První“. Vznikl z  inciativy sládků obou pivovarů a k  jeho výrobě byly kromě českého chmele použity i  dvě chmelové odrůdy vyšlechtěné v  USA. Oba pivovary tak symbolicky vzdávají dík Spojeným státům americkým, které se před sto lety významně zasloužily o vznik demokratického státu Čechů a Slováků.

Prvních osmnáct lahví tohoto piva dnes na  upomínku roku 1918 sládci obou pivovarů předali americkému velvyslanci v  ČR Stephenu B. Kingovi jako poděkování USA za pomoc při  založení Československa před 100 lety.

„Za vznik samostatného státu výrazně vděčíme Spojeným státům americkým v  čele s  prezidentem Woodrow Wilsonem. Právě tento významný státník v  americkém Kongresu v  lednu 1918 nejprve přednesl svých Čtrnáct bodů, novátorský program mezinárodního uspořádání po první světové válce, ve kterém navrhl reformu Rakouska-Uherska a autonomii pro jednotlivé národy. Následně pak po setkání s  Tomášem Garrigue Masarykem podpořil naši státnost a umožnil vnik první republiky. Na jeho počest i počest USA jsme se rozhodli uvařit ležák „První“, pivo, které je zároveň české i americké. První lahve našeho ležáku symbolicky věnujeme zástupcům USA v  naší zemi,“ vysvětluje Václav Berka, emeritní vrchní sládek Plzeňského Prazdroje.

Celý projekt je ojedinělý i tím, že úzká spolupráce mezi velkým a malým pivovarem při  výrobě piva je v  tuzemsku něčím naprosto novým. „K této spolupráci nás inspirovala odvaha a nadšení lidí před vyhlášením nezávislosti našeho státu, kdy se nebáli jít do něčeho nového. I my jsme pustili do něčeho, co je na našem trhu jedinečné a nové, spojili jsme síly, vymysleli recepturu a připravili ležák „První“ k  uctění výročí naší první republiky,“ říká Martin Matuška, majitel a sládek stejnojmenného pivovaru z Broum.

Oba dva pivovary, Prazdroj i Matušku, spojuje maximální důraz na kvalitu surovin, skladování a čepování piva. A jejich spolupráce je logická i proto, že zakladatel broumského minipivovaru Martin Matuška se vyučil sladovníkem v  Plzni a pojí jej letité přátelství s  plzeňskými sládky. „Celý nápad vznikl na našem společném setkání letos na jaře. Matuška vyrábí piva amerického typu, my světoznámé české ležáky. Řekli jsme si, že k  oslavám vzniku republiky uvaříme pivo, které spojí oba naše přístupy,“ uvádí Václav Berka. Recepturu pak vytvořila čtveřice sládků – z  Prazdroje to byla s  Václavem Berkou Lenka Straková, Martina Matušku doplnil jeho syn Adam Matuška.

Plzeňský Prazdroj chce ležákem „První“ vzdát hold i všem, kteří šíří dobré jméno naší země ve světě i v  tuzemsku dnes. Proto jako poděkování předá toto výroční pivo pěti osobnostem, které dokázaly něco výjimečného a byly ve svém oboru v  něčem první. Jejich jména odtajní postupně v  průběhu listopadu.

Pro veřejnost bude čepovaný „První“ k  dostání po celý listopad ve více než 1200 hospodách a restauracích Plzeňského Prazdroje zapojených do Volby sládků a ve smluvních hospodách pivovaru Matuška. Lahvové pivo pak nabídnou také vybrané pivotéky. Etiketu ležáku, která vychází z neuskutečněných návrhů na československou vlajku, vytvořilo Studio Najbrt.

O pivu „První“
„První“ je pivo chmelené žateckým poloraným červeňákem a americkými chmely Citra a  Cascade, patří do kategorie India Pale Lager. Má zlatou barvu a bílou krémovou pěnu. Ve  vůni je jasně patrné chmelové aroma s převážně ovocným citrusovým charakterem příjemně doplněné květinovými tóny. V chuti zaujme vyvážená sladkost a plnost následovaná výrazným nástupem hořkosti.  (tz)

 

K foto: Americký velvyslanec v ČR Stephen King (druhý zprava), po jeho pravici sládci Plzeňského Prazdroje Václav Berka a Lenka Straková, vedle nich sládci Pivovaru Matuška – Adam Matuška a Martin Matuška. Foto Plzeňský Prazdroj

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *