Projekt Lord of the Rings in Concert svedl ke spolupráci Plzeňskou filharmonii, Kühnův dětský sbor a Vysokoškolský umělecký sbor Univerzity Karlovy

Plzeňská filharmonie premiérově představila v České republice a na Slovensku projekt, který u nás nemá srovnání. Projekt Lord of the Rings in Concert svedl ke spolupráci Plzeňskou filharmonii, Kühnův dětský sbor a Vysokoškolský umělecký sbor Univerzity Karlovy, kteří ve více než tříhodinovém představení živě hudebně doprovodili promítání prvního dílu trilogie Pán prstenů – společenstvo prstenů režiséra Petera Jacksona.

Oscarem oceněná hudba Howarda Shorea je považována za jeden z nejucelenějších a zároveň nejnáročnějších filmových soundtracků vůbec. Celkem se na pódiu představilo více než 250 hudebníků. První koncert proběhl 18. 6. v zaplněné O2 Aréně v Praze, který navštívilo deset tisíc diváků, druhý pak 20. 6. v bratislavské Incheba Expo Aréně, kam si našlo cestu téměř čtyři tisíce diváků.

Když se v roce 2001 v kinech poprvé objevila filmová adaptace knih J. R. Tolkiena, vyrážela divákům dech. Film Petera Jacksona působí stále velkolepě a v doprovodu symfonického orchestru a pěveckého sboru dostává nový rozměr. Plzeňská filharmonie, Kühnův dětský sbor (sbormistr Petr Loužeský) a Vysokoškolský umělecký sbor Univerzity Karlovy (sbormistr Jakub Zicha) se spojili na jedné scéně, aby divákům předvedli nezapomenutelný zážitek. Jako sólistka se představila zpěvačka Clara Sanabras, jedna z nejčastěji vyhledávaných interpretek filmové hudby. Přes veliký počet hudebníků se podařilo dosáhnout skvělé sehranosti, což byla především zásluha švýcarského dirigenta Davida Reitza.

Plzeňská filharmonie má s podobnými projekty zkušenost. Podobně velké filmové projekty pořádá v zahraničí již sedmou sezónu a mezi neúspěšnější tituly, které živě doprovází, patří například Piráti z Karibiku, Titatnic nebo Ledové království. Náročnost projektu Pán prstenů podtrhuje fakt, že sbory zpívají v Tolkienových fantasy jazycích quenya, sindarin, khuzdul, adûnaic, respektive černé řeči Mordoru. Součástí partitury je ale také zvládnutí mnoha velmi zvláštních nástrojů, jako jsou japonské taiko bubny, nebo kovové zvony a řetězy, kterými se bije o struny klavíru. „Je tam mnoho netradičních problémů, které jsme museli vyřešit,“ přiznává ředitelka Plzeňské filharmonie Lenka Kavalová. „Když jsme s tímto projektem začínali, museli jsme doplnit instrumentář bicích nástrojů. Z těch velmi speciálních nástrojů, které jsou v partituře Pána prstenů napsané, je to například „distressed piano“, což je vlastně bicí nástroj. Museli jsme obětovat staré, naštěstí, již vyřazené pianino, které nástrojař odstrojil tak, že zůstal jen rám se strunami. Bicista používá těžký řetěz, kterým doslova bije do strun,“ vysvětluje L. Kavalová. Ale enormní je i zátěž pro celý orchestr. Délka filmu je tři a půl hodiny, což je velmi náročné, zvláště při interpretaci takto složitého díla.

Druhý díl trilogie budou moci diváci v České republice a na Slovensku navštívit v únoru 2017.

 

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *