Profesionální balet v plzeňském OC Plaza – středa 1. dubna

Baletní soubor Divadla J. K.Tyla předvede ve středu 1. dubna od 16:30 hodin v plzeňském OC Plaza taneční ukázky z představení Smrt v Benátkách. Pětiminutová performace se uskuteční v prostoru v přízemí OC Plaza před kavárnou se stromy. Tanečníci budou mít sebou také pětimetrovou fošnu. Krátké taneční vystoupení proběhne dvakrát, v mezičase šéf baletního souboru Jiří Pokorný osloví veřejnost a vyhlásí soutěžní otázku. Následně vylosuje správné odpovědi a výherci získají po dvou vstupenkách na dvě představení v Divadle J. K.Tyla.

Premiéra baletu Smrt v Benátkách se odehraje již tuto sobotu 4. dubna od 19 hodin v Novém divadle. Podle šéfa baletu Jiřího Pokorného jde o inscenaci ve stylu, jaký plzeňská scéna ještě nezažila.

Hluboce lidský příběh úspěšného stárnoucího spisovatele Gustava von Aschenbacha, který během svého pobytu v Benátkách prožívá až homosexuální náklonnost k polskému chlapci. Skrze probuzený vztah nalézá sebe sama a nakonec umírá s poznáním, že nade vší kariéru a společenské uznání je pouto lásky. Předlohou pro choreografii bývalého ředitele Slovenského národního divadla Ondreje Šotha se stala nejznámější novela německého spisovatele a nositele Nobelovy ceny Thomase Manna.

Umělecké zpracování nezapře ani inspiraci stejnojmenným filmem Luchina Viscontiho, o němž se mluví často jako o jednom z nejlepších filmů druhé poloviny 20. století.

V hlavní roli Gustava von Aschenbacha uvidíme sólistu Miroslava Hradila, několikrát nominovaného na cenu Thálie, v alternaci s úspěšným účastníkem mezinárodních baletních soutěží Martinem Šintákem. Spisovatelovu ženu ztvární Jarmila Dycková, jedna z nejvýraznějších sólistek v Divadle J. K.Tyla a Zuzana Hradilová, představitelka Edith Piaf z inscenace Edith – vrabčák z předměstí. V roli mladíka Tadzia se představí dva patnáctiletí studenti taneční konzervatoře, jedním z nich je syn šéfa baletu Jiřího Pokorného.    (tz)

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *