Příznivce dechovky v Jehnědně rozparádil Franta Uher. Před jevištěm lidé i spontánně tančili

Do Jehnědna, místní části Albechtic nad Vltavou na Písecku, se v sobotu 6. července sjeli příznivci dechové hudby z celé republiky. Jejich cílem byl dvanáctý ročník zdejšího, dnes už proslulého, dechovkového festivalu. Hlavní hvězdou akce byl Franta Uher.

Populární bavič, multiinstrumentalista a zpěvák, původem z Lanžhota, který svou pěveckou kariéru odstartoval se slavnou Moravankou, rozparádil zhruba čtyři stovky návštěvníků festivalu tak, že s ním během chvíle zpívala celá náves. „Franta Uher je jednou ze stálic festivalu a už samotná jeho přítomnost je zárukou slušné návštěvnosti,“ uvedl Miroslav Ušatý, starosta Albrechtic nad Vltavou a starosta Sboru dobrovolných hasičů (SDH) Jehnědno v jedné osobě.

Hasiči z Jehnědna, kteří jsou již zdatnými festivalovými producenty, produkčními i dramaturgy, znovu prokázali, že vysoká úroveň programu je pro ně prestižní záležitostí, což se také odrazilo ve velmi pečlivém výběru účinkujících. Letos se návštěvníkům Dechovkového festivalu Jehnědno představily v sobotním odpoledním programu kapely Dubňanka, Muzikanti z jižních Čech, Domažličanska a Třeboňská dvanáctka. A z reakcí posluchačů byla znát spokojenost. Před jevištěm lidé i spontánně tančili.

Věhlas festivalu, který byl původně určen obyvatelům okolních obcí, už dávno překročil hranice Jihočeského kraje. Jeho návštěvníků přibývá a dnes už přijíždějí běžně i třeba ze středních a západních Čech, Vysočiny i jižní Moravy.

„První ročník festivalu vznikl tak trochu spontánně jako náhodný nápad a pak jako vzdor skepticismu některých lidí, že podobná akce se obci velikosti Jehnědna uspořádat nedá. Jak se ukázalo, dá. A dokonce může být i velmi úspěšná a stát se novou tradicí,“ zdůraznil starosta a poznamenal, že díky aktivitám spolků, kterých je v současnosti v Albrechticích a jejich místních částech dvacet, žije obec velmi aktivním sportovním, kulturním i společenským životem.

Obec Albrechtice nad Vltavou se zhruba 920 stálými obyvateli leží na Písecku, přibližně osm kilometrů severovýchodně od Protivína mezi řekou Vltavou a Píseckými horami. V současné době ji tvoří šest místních částí: Albrechtice nad Vltavou, Hladná, Chřešťovice, Jehnědno, Údraž a Újezd. (tz)

Foto Obec Albrechtice

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *