Přesně za měsíc budete moci v plzeňské Techmanii pozorovat zatmění Slunce

V pátek 20. března dojde v dopoledních hodinách k výjimečnému úkazu na obloze – k částečnému zatmění Slunce. Pozorovat toto částečné zatmění Slunce můžete přijít do plzeňského science centra Techmania. Připraven je program pro veřejnost i pro školy.

Toto zatmění bude největší v České republice viditelné mezi lety 2011 a 2026 a také až do června roku 2021 poslední zatmění Slunce, které z našeho území spatříme. Při maximální fázi bude Měsíc 20. března 2015 krátce před 11. hodinou dopolední středoevropského času v Plzni zakrývat okolo 75 procent slunečního disku.

„Přestože následující roky budou na podobné úkazy na území České republiky poměrně bohaté, nejvzácnějšího úkazu, tedy úplného zatmění Slunce, se dočkáme až v roce 2135. Během programu v planetáriu využijeme naši technologii a virtuální cestou do budoucnosti se na toto zatmění podíváme,“ uvedl Tomáš Meiser, garant a vývojář Planetária.

Při pozorování Slunce je pochopitelně nutné dbát na bezpečnost a to nejen při pozorování pouhým okem, ale i při pozorování dalekohledem. Není možné se dalekohledem dívat přímo na sluneční disk, neboť při sebekratším pohledu do dalekohledu hrozí trvalé poškození nebo ztráta zraku. Je nutné chránit zrak a vybavit dalekohled speciálním filtrem. V rámci pozorování částečného zatmění Slunce v Techmanii bude připraven nejen odborný výklad a komentář, ale každý návštěvník obdrží k zakoupené vstupence také speciální brýle na pozorování.

Připraven je také speciální program pro školy. Navštívit bude možné projekci s programem. „Nejen pro nejmenší diváky je připraven film, který hravou formou srozumitelně vysvětluje základní vesmírné zákonitosti. Dále v živě ovládaném představení žákům názorně ukážeme a vysvětlíme, jak dochází k zatmění Slunce i Měsíce. Díky jedinečným snímkům a záběrům, které máme v našem planetáriu k dispozici, poznají a pochopí průběh zatmění nejen ze Země, ale i z vesmíru,“ uvedla projektová manažerka Techmanie Alena Roková.

Školní třídy se také mohou zúčastnit samotného pozorování, kdy každá třída, která se na tento program přihlásí, dostane k dispozici pro zatmění Slunce speciálně vybavený dalekohled, který zajistí velmi atraktivní a bezpečné pozorování. Projekci a astronomické pozorování věnované zatmění Slunce doplní také pracovní listy. Vypracování úkolů povede žáky a studenty k získání znalostí o zatmění Slunce, jeho vzniku a průběhu.

Alena Oudová

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *