Preferujme české vánoční stromečky z plantáží. Zaručují čerstvost a kvalitu a tím šťastné a spokojené Vánoce

Vánočních stromků je dost a – jak informují členové Sdružení pěstiteků vánočních stromků – za podobné ceny co loni. U hypermarketů se objevují převážně stromky z Dánska, u kterých nikdo neví, kdy byly pořezány a jakým způsobem dojely až do České republiky. Naproti tomu stromky z českých plantáží jsou čerstvější a lépe zajistí vánoční pohodu.

Nejlepší a nejčerstvější jsou stromky od českých farmářů. Pěstují se na plantážích a sklízejí postupně tak, jak jdou na prodej. Největší pěstitelé vánočních stromků z Plzeňska jsou Caltovi z Příšova. Ti své výpěstky prodávají u hasičské stanice z blízkosti Globusu, ale také prímo u nich na farmě v Příšově. Prodej v Plzni zahájili 1. prosince, v Příšově ještě o čtyři dny dříve. A na nezájem si rozhodně nestěžují. Každých pár dní se musí vydat znovu na plantáže, aby nabídku doplnili. (Odtud je i náš snímek).

U standardní kvality v nejprodávanějších kategoriích 150 – 200 cm předpokládá Sdružení pěstitelů vánočních stromků, že by přímo v prodeji jedle kavkazská měla stát od 550 do 1000 korun, smrk pichlavý (stříbrňák) od 400 do 600 korun, smrk ztepilý od 300 do 400 korun, borovice lesní od 300 do 400 korun a borovice černá od 400 do 500 korun. Ceny se ale mohou lišit podle regionů. Caltovi z Příšova se například s cenami pohybují při té dolní hranici. Dánské stromky s kratší mírou do metru a půl stojí mezi 350 a 400 korunami.

Domácí produkce vánočních stromků pravidelně stoupá. Nejprodávanějšími druhy v Česku jsou jedle kavkazská (cca 50 %) a smrk pichlavý (cca 30 %). Stále oblíbenými jsou i domácí druhy – smrk a borovice (po cca 10 %).

„Stále se setkáváme s názorem, že vánoční stromky nejsou ekologické, protože jsou řezány v lese, kde by mohly růst dále. To je zásadní omyl,“ snaží se vysvětlit jeden z mýtů místopředseda pěstitelského sdružení František Valdman. „Lidé vyžadují stále vyšší kvalitu vánočních stromků, a proto v současné době všechny prodávané stromky pocházejí ze speciálních plantáží. Při sklizni tedy nedochází k poškozování lesů. Vánoční stromek je obnovitelný přírodní zdroj, což se už nedá říci o látkách, ze kterých je vyrobena jeho umělá atrapa! Rostoucí zájem o kvalitu životního prostředí a skutečnost, že přírodní stromky zatěžují životní prostředí výrazně méně než umělé, má rovněž příznivý vliv na vyšší zájem o přírodní produkt,“ dodává Valdman.

V České republice se ročně prodá 800 000 až milion přírodních stromků. Kolik jich je českých, se dá jen těžko odhadovat. Před supermarkety se ale často objevují stromky z dovozu, u nichž není zajištěna taková čerstvost, jako u těch našich. Určitě se tedy vyplatí zajet si pro stromek rovnou na plantáž, anebo se u prodejců alespoň informovat o původu zboží.

 

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *