Praha Žije Hudbou: největší pouliční festival roku! V pátek 13. května roztančí hlavní město na 200 umělců

První ročník festivalu Praha Žije Hudbou, který proběhne v pátek 13. května, nabídne tu pravou pouliční slavnost! Na programu se podílí na 200 umělců, mezi kterými nebudou chybět ani taková jména jako Lenka Dusilová, Prago Union, Klára Výtisková, Xavier Baumaxa, Thom Artway, Floex či Laco Déczi.

Profesionální i amatérští hudebníci, tanečníci, divadelníci a performeři se do projektu zapojili s cílem dokázat, že umění do ulic patří a postavit se tak proti příliš tvrdé regulaci pouličního umění schválené v březnu. Na náměstí Jiřího z Poděbrad, Karlově náměstí, Jungmannově náměstí, Dejvické a Malostranské vyrostou menší pódia, kde najdeme to nejzajímavější z festivalového programu. Na jeden den se v ulicích po celé Praze objeví také desítky míst, tzv. busker pointů, kde se bude hrát a tančit. Festival Praha Žije Hudbou odstartuje již ve čtvrtek 12. května 2016 odpoledne, kdy se rozehrají pódia a v 19 hodin na Piazzettě Národního divadla se uskuteční oficiální zahájení festivalu v podobě performance souboru Run Operun. Po nabitém festivalovém dni v pátek 13. se program přesune do pražských klubů a barů, kde proběhne oficiální afterparty festivalu. 

Busking není žebrání, ale radost

V pátek 13. května se centrum Prahy promění v jednu velkou uměleckou scénu. Nový festival pouličního umění Praha Žije Hudbou totiž metropoli zaplní vystoupeními muzikantů, zpěváků, herců a dalších umělců. Živé umění je součástí městského života ve všech evropských i světových metropolích. V Praze však v souvislosti s nedávnou regulací veřejné produkce může kvalitní pouliční umění postupně vymizet. Proto se organizátoři rozhodli oslovit umělce napříč českou kulturní scénou, aby společně vyjádřili podporu pouličnímu hraní. „Umění v ulicích by nemělo být vnímáno jako něco nebezpečného, proti čemu se musí bojovat. Navzdory vyhlášce, která v březnu výrazně omezila veřejnou a hlavně hudební produkci, chceme ukázat, že kulturní zážitky na ulici mohou být pro obyvatele velmi příjemnou součástí každodenního života,“ slibuje za organizátory ředitel festivalu Jan Gregar.

 

Celý projekt podporuje i mnoho známých osobností, které se zapojili do natáčení série „Hlášky z vyhlášky“, ve kterém poukazují na nedostatky současného legislativního omezení a nutnost jeho přepracování. Mezi nimi je například Milan Cais ze skupiny Tata Bojs,  Robert Nebřenský ze skupiny Vltava, Kato z Prago Union, Klára Výtisková, Terezie Kovalová či Marta Kubišová. „Busking je velice vzrušující činnost, která města od sebe odděluje a do každého velkoměsta prostě patří. Nedávné omezení hudebníků v Praze je naprosto nesmyslná věc a neumím si Prahu bez buskingu představit,“ vysvětluje zpěvačka Marta Kubišová.

 

Veřejnost se na pouliční show těší

Zájem veřejnosti o pouliční slavnost Praha Žije Hudbou se projevil již v loňském roce v úspěšné crowdfundingové kampani „Kopeme za hudbu“. Akci podpořila také Nadace Vodafone. Získané finanční prostředky posloužily jako základ projektu k zafinancování pěti pódií na náměstí Jiřího z Poděbrad, Karlově náměstí, Jungmannově náměstí, Dejvické a Malostranské. V městských částech Praha 1 až 10 (vyjma Prahy 4) vzniknou desítky dalších tzv. busker pointů, kde vystoupí umělecké projekty z řad profesionálů i amatérů. Tato místa najdete například na oblíbeném Václavském náměstí a Ovocném trhu, před Národní technickou knihovnou, na Masarykově nádraží, holešovickém Výstavišti, Strossmayerově náměstí, na náplavce pod Palackého náměstím či v Riegrových sadech. Na Piazzettě Národního divadla bude probíhat celodenní divadelní program. Po pátečním festivalovém dni  si nenechte ujít ani program na velké afterparty v pěti pražských klubech – Chapeau Rouge, Jazz Dock, Palác Akropolis, Klubovna a Napa Bar a v dalších vybraných barech po Praze, kam se přesunou umělci z ulic bavit návštěvníky. Kompletní informace najdete na webových stránkách projektu www.prahazijehudbou.cz. Návštěvníkům festivalu bude k dispozici také aplikace s programem a lokacemi, kterou si budete moci zdarma stáhnout přes Google Play a App Store.

 

Zapojte se a staňte se součástí festivalu!

Díky festivalu Praha Žije Hudbou tak 13. května na ulici potkáme taková hudební jména, jako jsou Prago Union, Lenka Dusilová, Laco Déczi, Xavier Baumaxa, En.dru, Cocoman, Abraxas, Jiří Dědeček, Cirkus Problem či Jindra Polák z kapely Jelen. Kromě toho ale festival dává příležitost aktivním buskerům i začínajícím kapelám, souborům a umělcům vystoupit na festivalu společně s velkými jmény české umělecké scény  a podpořit tak myšlenku buskingu. Stačí se pouze zaregistrovat pomocí online formuláře. Následně organizátoři vyberou z přihlášených projektů a zařadí je do programu. „Těší nás, že tolika lidem není lhostejné omezení umění v ulicích Prahy a chtějí, aby život v našem městě byl pestřejší,“ říká Jan Gregar, ředitel festivalu. Generálním partnerem projektu je Tullamore D.E.W., která pouliční umění podporuje už více než dva roky.

 

———————————————————————————————————————

Praha Žije Hudbou – pátek 13. května 2016

200 umělců – 5 pódíí – přes 30 busker-pointů

 

Oficiální zahájení festivalu Praha Žije Hudbou proběhne 12. května 2016 v 19 hodin
v podobě performance souboru Run Operun na Piazzettě Národního divadla.

———————————————————————————————————————

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *