Poškozené pylony pomníku Díky, Ameriko! nechá město odstranit

Město Plzeň nechá do konce dubna odstranit oba poškozené pylony pomníku Díky, Ameriko!, které jsou v havarijním stavu a prostor kolem nich je proto už několik týdnů oplocen a uzavřen. Až do umístění nových pylonů radnice důstojně zakryje prázdné místo obalem z nerezového plechu, na němž budou vysvětlující informace v  českém a anglickém jazyce. Postup při zajištění další údržby památníku dnes schválila Rada města Plzně na svém mimořádném jednání. 

 

Oba mnohatunové popraskané žulové kvádry by měly být odstraněny během jednoho dne, technicky náročný zákrok si vyžádá dopravní omezení.

 

Na nahrazení poškozených pylonů novými se jednomyslně shodlo vedení města Plzně. Podle znaleckých posudků je jejich stav špatný, město proto nechalo zajistit okolí památníku tak, aby jeho části neohrozily zdraví a bezpečí občanů. Odpovědnost za řešení situace převzal Odbor investic Magistrátu města Plzně. Ten by měl také zajistit projektovou dokumentaci a následnou realizaci osazení nových kamenných prvků, přičemž podoba nového památníků se měnit nebude. K vypsání výběrového řízení na zhotovitele bude nutný souhlas zastupitelů města.

 

V souvislosti s poškozením památníku se letos během květnových Slavností svobody uskuteční hlavní vzpomínkový akt věnovaný osvobození Plzně americkou armádou nově v lokalitě u pomníku generála G. S. Pattona pod plzeňským Velkým divadlem.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *