Plzeňští žáci si vyzkoušeli roli učitele

Zobrazování obrázku DDD5.jpg

Celoměstská soutěž plzeňských základních škol Vyzkoušej si být učitelem má vítěze. První cenu v kategorii hodnocené odbornou porotou si po středečním finále odnesl „osmák“ Matěj Turek z 10. základní školy za prezentaci k tématu Spojené království, v kategorii hodnocené veřejností získal první cenu Martin Heimrath ze 7. třídy 7. základní školy v Plzni, který výukový materiál zpracoval na téma Guatemalská republika.

„Ráda jsem podpořila tuto soutěž, neboť děti jejím prostřednictvím mohou dát podnět svým učitelům, ukázat jim, jak by si představovaly výuku. Na druhou stranu si ale při tvorbě prezentace samy na vlastní kůži vyzkoušely, jak bývá příprava témat do hodiny náročná,“ uvedla náměstkyně primátora pro oblast školství a sociálních věcí Eva Herinková, která nad soutěží převzala záštitu.

 

Druhý ročník soutěže pořádal Dům digitálních dovedností (DDD), který sídlí v Dominikánské ulici v Plzni. Jedná se o moderní městské volnočasové centrum, které provozuje Správa informačních technologií města Plzně. DDD zaměřuje svou aktivitu na vzdělávání pomocí nejnovějších informačních technologií.

Smyslem soutěže bylo umožnit dětem vyzkoušet si roli učitele a zapojit se aktivně do vyučování. Každý žák měl za úkol vytvořit interaktivní výukový materiál pro libovolný předmět a ve školním kole jej prezentovat před třídou. Pro tvorbu svých prezentací děti využily různé programy, nejčastěji PowerPoint, volily také různá témata, někteří je zpracovaly i v angličtině. „Vznikl tak výukový materiál o Karlu IV., o revolučním roce 1848, ale také například o historii značky Heinz, tedy o výrobci kečupů, o řeckém ostrově Santorini, o virech a antivirech a další,“ přiblížil metodik vzdělávání Vojtěch Škarda z DDD, jenž měl soutěž na starost.

Každá zúčastněná škola vybrala tři žáky s nejlepšími pracemi, ti postoupili do druhého kola. V něm probíhalo hodnocení v kategorii odborná porota a veřejnost. Z každé kategorie vzešla tři nejlepší díla a ta postoupila do finálového kola. Kromě vítěze Matěje Turka, získal druhé místo Maxim Strnad, třetí pak Jáchym Lhoták, všichni z 10. základní školy. V kategorii, v níž hlasovala veřejnost, druhé místo obsadila Viktorie Frühaufová z 25. ZŠ a třetí Tomáš Linhart z 11. ZŠ.

Odměnou pro vítěze byly notebooky, tablety a phablety od firmy Alwil i další ceny. Celkem bylo přijato 22 prací z deseti základních škol.

Dům digitálních dovedností nabízí volnočasové aktivity v Plzni pro děti, dospělé i seniory. Hlavním jeho cílem je rozvíjet znalosti z oblasti informačních technologií a objevovat jejich praktické využití v každodenním životě. Pro děti pořádá řadu celoročních zábavně vzdělávacích kroužků a příměstských táborů. Všestranně zaměřená nabídka je připravena i pro dospělé zájemce a seniory. V lednu 2016  otevře DDD nové Centrum robotiky v Cukrovarské ulici se zaměřením na robotiku a drony, přírodní vědy, výrobu, elektroniku a stavitelství.           (tz)

 

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *