Plzeňským vánočním stromem letos bude čtrnáctimetrová douglaska. Poprvé se rozsvítí 2. prosince

Čtrnáct metrů vysoká douglaska tisolistá, již si letos vybrala Plzeň za svůj vánoční strom, se rozzáří poprvé na náměstí Republiky první adventní neděli, tedy 2. prosince. Strom zatím roste na Slovanech na soukromém pozemku. Jeho instalace na náměstí Republiky se uskuteční 12. listopadu v  pozdních večerních hodinách. Již od 10. listopadu začne město do ulic umisťovat vánoční výzdobu, letos do ní investuje zhruba stejně jako loni, tedy 1,5 milionu korun.

„Na rozdíl od loňska, kdy vánoční smrk pocházel z  městského pozemku, letos daroval douglasku městu vlastník zahrady, na níž strom roste. Nachází se na Slovanech v  ulici Ke Starým valům. Město jeho dar s  vděkem přijalo,“ uvedl primátor města Martin Zrzavecký.

Podle Richarda Havelky ze Správy veřejného statku města Plzně je strom nyní vysoký téměř 20 metrů. Poté, co ho dělníci porazí, musí ho zkrátit na požadovaných 14 metrů. Město má jako obvykle v  záloze ještě jeden strom. „Vždy se snažíme vytipovat dva, neboť se strom může při manipulaci zlomit, může ho poškodit vítr či dokonce vichřice nebo se může stát jiná nehoda,“ řekl Richard Havelka. Podle něj se taková nehoda již v  minulosti stala. Město se také snaží druhy stromů obměňovat, loni vybralo smrk ztepilý, rok předtím douglasku tisolistou, před třemi lety byla vánočním symbolem Plzně jedle.

„Vybírání vhodného vánočního stromu je složitá záležitost. Strom by měl být optimálně vysoký 13 až 14 metrů, nejvýše pak 15 metrů. Musí mít také vhodný kuželovitý tvar, aby se na něj dala bez problémů zavěsit světelná výzdoba, proto při výběru stromu asistují i odborníci, kteří mají výzdobu na starosti. Po poražení je také nutné prozkoumat, zda není strom příliš napadený hnilobou nebo jinak poškozen,“ uvedl Richard Havelka. Doplnil, že vánoční stromy město získávalo v  minulosti od občanů i firem, v  posledních dvou letech jej vytipovali na městských pozemcích technici Správy veřejného statku města Plzně, letos vybrali opět strom od soukromníka.

Smrk bude poražen 12. listopadu v  ranních hodinách. Speciální konvoj jej převeze na náměstí Republiky kolem 22. hodiny, samotná instalace následně zabere přibližně jednu a půl hodiny. Vánoční výzdobu začnou pracovníci Plzeňských městských dopravních podniků instalovat v týdnu od 26. listopadu, tento náročný proces zabere několik dní.

Slavnostní rozsvícení vánočního stromu se uskuteční 2. prosince na náměstí Republiky. Kulturní program začne v  16 hodin, v  18 hodin se strom rozzáří, poté se představí Divadlo Josefa Kajetána Tyla s  adventním vystoupením.

Kromě vánočního stromu ozdobí centrum města i vánoční osvětlení, s  jeho instalací se začne v sobotu 10. listopadu. Počet ulic a lokalit bude zhruba stejný jako loni, jde hlavně o ulice okolo náměstí Republiky, dále Klatovskou třídu, sady Pětatřicátníků, Americkou, Smetanovy sady, Pražskou ulici, Chodské náměstí, ale i další. „Stejně jako v  předchozích letech zůstává stejný i rozpočet na vánoční výzdobu, pohybuje se kolem 1,5 milionu korun včetně  DPH. Drtivá většina světelných prvků je již plně v  technologii LED,“ uvedl Viktor Lang ze Správy veřejného statku města Plzně. Doplnil, že počet instalovaných vánočních prvků v Plzni se blíží ke dvěma stovkám. Další nezanedbatelný počet vánočních dekorací, které bude možné v  Plzni vidět, si zajišťují i jednotlivé městské obvody. (tz)

Ilustrační foto

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *