Plzeňský biskup požehnal již popáté velikonoční várce Pilsner Urquell pro Vatikán

Ve středu 18. února uvařili sládci Plzeňského Prazdroje zvlášť slavnostní várku ležáku Pilsner Urquell, které požehnal plzeňský biskup František Radkovský. Část velikonoční várky bude po pěti týdnech ležení a zrání směřovat už popáté do Vatikánu jako dar Plzně a Plzeňanů k oslavám velikonočních svátků. Odesláno bude symbolicky 2015 lahví zlatého ležáku, který letos doplní prozatím tajný speciální dar papeži Františku.

Sváteční várka zlatého ležáku, obohatí oslavy Velikonoc v srdci Říma již popáté. Jeho základem jsou tradiční suroviny – plzeňský slad, žatecký chmel a měkká plzeňská voda, ze kterých se pivo Pilsner Urquell vyrábí již 172 let. Své požehnání dal surovinám plzeňský biskup Monsignore František Radkovský. Společně s Václavem Berkou, starším sládkem plzeňského pivovaru pak podepsal Varní list velikonočního piva Pilsner Urquell, jenž poputuje s pivem do Vatikánu.

„Ležák Pilsner Urquell získal své první historické požehnání už 5. října 1842, tedy před více než 172 lety. Novému pivovaru v Plzni tehdy slavnostně požehnal arciděkan Antonín Hlavan. Jsem rád, že Plzeňský Prazdroj tuto tradici opětovně připomíná a doufám, že požehnání přinese plzeňskému pivu stejný zdar, jakého se mu dostalo, když poprvé opustilo brány pivovaru,“ řekl biskup František Radkovský.

Velikonoční pivní várka teď bude muset pět týdnů zrát, než se vypraví na cestu do Říma. V Plzeňském Prazdroji se totiž stále dodržuje tradiční receptura a výrobní technologie prvního sládka Josefa Grolla. „Plzeňský ležák Pilsner Urquell putoval do Vatikánu již na konci 19. století. Tehdy si ho na rady doktorů vyžádal papež Lev XIII. Před pěti lety jsme tradici obnovili a zasíláme ke Svatému stolci pivo vždy v období Velikonoc. Pilsner Urquell, který poputuje koncem března k papeži Františkovi, bude stejný jako ten, který si vychutnával jeho dávný předchůdce Lev XIII,“ doplnil po požehnání plzeňský sládek Václav Berka.

Kromě symbolických 2015 třetinkových lahví zlatého ležáku, které mají být darem plzeňského pivovaru a občanů města Plzně k oslavě Velikonoc, poputuje ke Svatému stolci do Vatikánu také unikátní dar z dílny známého českého designera Bořka Šípka. Jeho podoba je však zatím utajena a bude odhalena až s vysláním požehnané zásilky piva Pilsner Urquell z pivovaru, tedy přibližně týden před Velikonocemi.        (tz-sed)  

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *