Plzeňské Finále je nominováno na ocenění Asociace režisérů a scénáristů

Festival Finále Plzeň patří mezi deset nejlepších audiovizuálních projektů loňského roku a byl nominován na prestižní cenu ARAS. Ocenění Asociace režisérů a scénáristů (ARAS) se letos bude udělovat již po desáté. Slavností vyhlášení vítěze se uskuteční 16. dubna v Bio Ponrepo v Praze.

 

„Jednotlivé projekty do soutěže navrhují členové ARASu. Festival Finále Plzeň si nominaci za rok 2014 vysloužil tím, že jaksi dozrál a vyprofiloval se v mimořádně kvalitní akci oceňovanou širším publikem i odborníky,“ vysvětluje dokumentární režisér a předseda poroty Miloslav Kučera.

Asociace sdružující režiséry a scénáristy se snaží poukázat na audiovizuální díla, která jsou hodna ocenění, bez ohledu na jejich formu. „Sejde se nám vždy velmi heterogenní skupina nominovaných, bývají mezi nimi filmy, knihy, výstavy, televizní pořady, kulturní akce… Máme pouze jednu kategorii a jednu cenu, čili výběr je hodně složitý,“ dodává předseda poroty. Vítěz získá figurální plastiku s názvem Múza filmařů, jejíž autorkou je akademická sochařka Šárka Radová.

Cenu ARAS uděluje Asociace režisérů a scénáristů letos již po desáté (prvních osm ročníků nesla název Cena Jaromila Jireše). Ocenění náleží výraznému tvůrčímu, organizačnímu nebo producentskému činu v oblasti audiovize. Z nominovaných projektů vybírá vítěze odborná porota složená z členů ARASu, neorganizovaných scénáristů a režisérů, producentů a významných osobností kulturního a společenského života. Držiteli ocenění z minulých let jsou například tvůrci Muzea Karla Zemana nebo cyklu autorských dramat České století.

Za rok 2014 nominovali členové ARASu tyto projekty:

film Cesta ven (režie Petr Václav)

program České televize ČT D / Déčko

filmový festival Finále Plzeň

filmový dokument Opři žebřík o nebe (režie Jana Ševčíková)

kolektivní monografie Film a dějiny IV Normalizace  (USTR + Casablanca )

filmový dokument Jsem slavná tak akorát (režie Jitka Němcová )

program České televize ČT Art

filmový dokument Bohumil Hrabal: Takže se stalo, že ( režie Oliver Malina-Morgenstern)

televizní cyklus Kancelář Blaník (režie Marek Najbrt, Bohdan Sláma )

Televize NOE

 

Martina Kurfirstová

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *