Plzeňská zoo slaví desetiletí afrických a asijských expozic. To musíte vidět!

Už neuvěřitelných deset let můžeme chodit do plzeňské zoologické a botanické zahrady obdivovat tři žirafy, jediné nosorožce indické chované v ČR, hrošíky liberijské či prasata savanová. V létě 2008 získala Zoologická a botanická zahrada města Plzně od Regionálního operačního programu Jihozápad dotaci ve výši osmdesáti pěti procent z celkových předpokládaných nákladů 135 miliónů korun. V prosinci byl odhalen základní kámen stavby, v roce 2009 se mění střed areálu v jedno velké staveniště a v závěru června 2010 se stává zahrada ještě zajímavější a návštěvnicky atraktivnější, než byla před tím.

Prvními zvířaty v nových expozicích byla prasata savanová. Do Plzně přicestovala již v listopadu 2009. Od té doby se mnohokrát rozmnožila. Jako první z původních čtyř žiraf dorazil do zahrady 12. května 2010 dvouletý sameček Lex z ostravské zoo.

Chov vzácných nosorožců indických začal v plzeňské zoo 1. června příjezdem rovněž dvouleté samice Manjuly z berlínského Tierparku

Dílo v konečné podobě za více než 150 miliónů korun bylo slavnostně otevřeno za monzunového lijáku 30. června. Expozice tvoří tři velké pavilony, 12 výběhů a expozičních celků, 2 cesty.  Zcela poprvé se v Plzni objevily také pandy červené či gepardi súdánští. Do nového přesídlili velbloudi dvouhrbí nebo rodina makaků lvích, po letech se vrátili turkmenští divocí osli kulani. Za 10 let chovu byly úspěšně odchovány dvě samice nosorožce indického Maruška a Růženka a hrošík liberijský Adélka.

Expozice pochopitelně ovlivnily i návštěvnost, hned srpen roku 2010 byl dosud nejnavštívenějším měsícem v historii zoo. V roce 2019 byla potom poprvé překonána hranice 500 000 návštěvníků za rok.

Martin Vobruba, foto Kateřina Misíková

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *